Kratka, czyli osobowa prawie ciężarówka.

0
1219
views

Komisja Europejska pozytywnie odniosła się do wniosku Polski w sprawie zawieszenia przepisów dotyczących podatku VAT. Z kalendarza legislacyjnego wyraźnie wynika, że najnowsze przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2011 roku.

Mają obejmować przepisy dotyczące VAT, ale także podatek dochodowy od osób prawnych i fizycznych.

Według szacunków wycofanie kratek najmocniej odciśnie się w segmencie premium, gdzie odliczenie VAT umożliwia aktualnie zaoszczędzenie nawet kilkunastu tysięcy złotych. W przypadku niektórych marek sprzedaż samochodów z kratką dochodzi w tym segmencie do niemal co drugiego auta.

Co więcej:

W wypadku kiedy samochód z zamontowaną kratki nie spełnia parametrów, fiskus może domagać się zwrotu odliczonego podatku VAT. Problem dotyczy głównie małych aut przerobionych na ciężarówki. Spora część sprzedawców stosuje triki, które mogą prowadzić do złamania prawa.

W efekcie samochody z kratką, od których można odpisywać cały podatek VAT, w wielu przypadkach nie odpowiadają parametrom zadeklarowanym w badaniu homologacyjnym. To z kolei może oznaczać poważne kłopoty dla ich właścicieli. Jeżeli samochód nie spełnia kryteriów, to w konsekwencji odliczenie pełnego VAT na jego zakup może zostać może zostać postawione pod znakiem zapytania. Urząd skarbowy może domagać się zwrotu odliczonego podatku od paliwa.

Autor: Jagna Maris
Redaktor
www.KojotyBiznesu.pl