Gwiazdy zjadą do Bydgoszczy na Plus Camerimage

0
1267
views

Zagraniczne gwiazdy oraz prawie dwa tysiące widzów już za 10 dni zjedzie do Bydgoszczy na Festiwal Plus Camerimage. Zapowiedziano przyjazd najlepszych reżyserów i operatorów, m.in.: Darrena Aronofsky’ego, Jerzego Skolimowskiego, Andrzeja Bartkowiaka, Matthew Libatique, Roba Epsteina i Alana Parkera.

8. Międzynarodowy Festiwal Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage rozpocznie się w 27 listopada uroczystą galą, na której zaprezentowany zostanie „Czarny łąbędź” duetu Darren Aronofsky i Matthew Libatique’a. Impreza zakończy się 4 grudnia.

– Co roku na nasze święto zjeżdża około dwóch tysięcy polskich i zagranicznych twórców, krytyków, studentów szkół filmowych, widzów i mamy nadzieję, że tym razem będzie podobnie – mówi Marek Żydowicz, dyrektor festiwalu. – W Bydgoszczy trafiłem na fantastycznych partnerów do rozmowy. Choć padało wiele nazw miast, w których mogliśmy zorganizować wydarzenie, ani przez chwile nie żałowałem, że wybraliśmy właśnie Bydgoszcz. Tylko tu, w Operze Nova są warunki, by zorganizować naszą imprezę. Nie są to jednak warunki idealne, ale wynika to głównie z tego, że w całym naszym kraju nie ma sali, która mogłaby pomieścić dwa tysiące gości. O powstaniu takiego miejsca, które mogłoby służyć festiwalom i konferencjom nadal trzeba rozmawiać szczególnie, że taki gmach nie może powstać za prywatne pieniądze. Nasza impreza nie jest przywiązana do miasta. Będę tam, gdzie warunki organizacji festiwalu będą najlepsze. – dodał.

W czasie tegorocznej edycji obędzie się kilkaset projekcji filmów zebranych w sekcjach konkursowych i przeglądach. Zaprezentowanych zostanie osiem konkursów filmowych (m. in. Konkurs Główny o nagrodę Złotej Żaby, Konkurs Etiud Studenckich o nagrodę Złotej Kijanki) oraz retrospektywy i przeglądy najważniejszych gości i laureatów nagród (Jerzego Skolimowskiego, Michaela Ballhausa, duetu Aronofsky-Libatique oraz Stelling-Giltay, Roba Epsteina). W ramach corocznego przeglądu europejskiej kinematografii zaprezentowanych zostanie kilkanaście filmów austriackich.

O Złotą Żabę w tegorocznym Konkursie Głównym powalczą, min. filmy Aronofsky’ego, Skolimowskiego, Nolana, Jana Jakuba Kolskiego i Leigh. O tym, kto zdobędzie laury, zdecyduje jury w składzie: Dione Beebe (autor zdjęć filmowych, laureat Oscara za film „Wyznania Gejszy”, nominowany do Oscara za „Chicago”), Peter Biziou (autor zdjęć filmowych, zdobywca Oscara za film „Missisipi w ogniu”, twórca zdjęć do takich filmów jak „Żywot Briana”, „Pink Floyd The Wall” czy „Truman Show”), Stephen Goldblatt (autor zdjęć filmowych, dwukrotnie nominowany do Oscara za filmy „Książę przypływów” oraz „Batman Forever”), Andrzej Kołodyński (krytyk filmowy, dziennikarz, wykładowca akademicki, redaktor naczelny polskiego miesięcznika „Kino”), Roberto Schaeffer (autor zdjęć filmowych, stały współpracownik reżysera Marca Forstera, m. in. „Czekając na wyrok”, „Marzyciel”, „Quantum of Solace”), Tom Stern (autor zdjęć filmowych, nominowany do Oscara za „Oszukaną” oraz do Złotej Żaby za „Rzekę Tajemnic”), Jost Vacano (autor zdjęć filmowych, m.in. „Utracona cześć Katarzyny Blum”, „Okręt”, „Pamięć absolutna”).

Więcej… http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz

reklama