Europejskie lotniska sparaliżowane przez zimę

0
1306
views

W związku z silnymi opadami śniegu i niskimi temperaturami w środę zamknięto cztery europejskie lotniska: brytyjski Gatwick w pobliżu Londynu, szkockie lotnisko w Edynburgu, francuskie lotnisko Lyon-Bron oraz szwajcarskie lotnisko w Genewie.

Utrudniony będzie także ruch pociągów Eurostar kursujących między Brukselą, Londynem a Paryżem.
Lotnisko Gatwick zostało zamknięte we wtorek późnym wieczorem i nie wiadomo, kiedy zostanie ponownie otwarte. Ponadto, istnieją także zmiany w godzinach odlotów i przylotów na pozostałych lotniskach Londynu – na Heathrow i Londyn-City.
W Edynburgu lotnisko ma zostać ponownie otwarte o godzinie 12 czasu polskiego, a port lotniczy w Genewie nie wcześniej niż o godzinie 14. Do tego momentu wszystkie „genewskie loty” są przekierowane do Zurychu oraz Lyonu we Francji.
We Frankfurcie na Menem, na jednym z największych europejskich lotnisk, w środę odwołano kilkadziesiąt lotów. Poprzedniego dnia anulowano ponad 300 połączeń, co sprawiło, że wielu pasażerów utknęło na noc w porcie lotniczym.
Jak poinformowała firma Eurostar na stronie internetowej, pociągi będą jeździły wolniej, w związku z czym pasażerowie mogą spodziewać się ok. 30-minutowych opóźnień. Co więcej, sześć połączeń zostało odwołanych.
Utrudnienia ruchu można było zaobserwować także na warszawskim Okęciu w poniedziałek, kiedy to przez blisko godzinę port był zamknięty dla samolotów. Większość rejsów miało opóźnienia, a niektóre maszyny skierowano do innych portów lotniczych.

Fala zimna ma potrwać co najmniej do weekendu. Co gorsza, należy wziąć pod uwagę, iż kalendarzowa zima zaczyna się dopiero za trzy tygodnie i potrwa aż do drugiej połowy marca.

ZielonyDziennik.pl, Maja Trzeciak