Komisja Europejska popiera Ministra Sikorskiego

0
1007
views

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Szwecji, mając pełne poparcie Komisji Europejskiej, składają w środę wizytę w Mołdawii.

Komisja Europejska poparła w środę wizytę szefów dyplomacji Polski i Szwecji, Radosława Sikorskiego i Carla Bildta, w Kiszyniowie. Zdaniem KE to odpowiednia chwila, by przekazać Mołdawii przesłanie, by nie schodziła z drogi reform zbliżających ją do UE.
„Głównym celem wizyty będzie przekazanie wsparcia dla Mołdawii i zachęcenie jej do utrzymania proeuropejskiego kursu oraz dynamiki reform wewnętrznych. Ministrowie Polski i Szwecji przekażą Mołdawii sygnał zachęcający ją do konstruktywnej postawy w ramach toczących się rozmów o powołaniu nowej koalicji. Wizyta ministrów stanowić będzie dowód zainteresowania Europy losami Mołdawii” – brzmi komunikat prasowy polskiego MSZ.
„Ta wizyta pokazuje, jak dużą wagę UE przywiązuje do Republiki Mołdawii. Mamy nadzieję, że powstanie szybko nowy rząd i że będzie on kontynuował program reform” – powiedziała rzeczniczka KE ds. polityki sąsiedzkiej Angela Filote.
Wizyta w Mołdawii to kolejna, po listopadowej wizycie na Ukrainie, wspólna misja ministrów Sikorskiego i Bildta w Europie Wschodniej. Polska i Szwecja były inicjatorami Partnerstwa Wschodniego UE obejmującego m.in. obydwa wymienione kraje – do tej pory jest to największy sukces Polski na arenie Unii Europejskiej.
Mołdawia będzie tematem posiedzenia szefów dyplomacji państw Unii Europejskiej 13 grudnia w Brukseli. Polska zamierza zachęcać do intensywnego wspierania europejskich aspiracji Kiszyniowa przez UE.
Warto podkreślić, iż kwestia Ukrainy leży w obszarze permanentnego zainteresowania strony polskiej w kontaktach z Unią Europejską.

ZielonyDziennik.pl, Maja Trzeciak