Tak dyskryminują Polaków na Litwie

0
1649
views

Jest coraz gorzej. Chcą ich wyrzucać z kraju Tak dyskryminują Polaków na Litwie. Jeżeli nie chcą integracji, niech jadą do Polski – powiedział Justinas Karosas, wiceszef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych – informuje „Rzeczpospolita”.

Jeśli chcą mieszkać na Litwie, to muszą zbliżać się do niej, a nie oddalać. Ci, którzy chcieliby inaczej, niech jadą do Polski. Przecież teraz mamy swobodę przemieszczania się – dodał polityk.

Ta wypowiedź to wynik coraz większej niechęci Litwinów wobec Polaków, których oskarżają o zbyt mocne podkreślanie swojej odrębności. Nie chcą zrezygnować z walki m.in. o wpisy w języku polskim swoich nazwisk w dowodach. Chcą też polskojęzycznych tablic na ulicach na Wileńszczyźnie.

Mimo licznych obietnic i zapewnień o strategicznym partnerstwie między obu krajami Wilno dotychczas nie rozwiązało tych problemów. Jest wręcz coraz gorzej. Polacy mówią o całej serii antypolskich wystąpień – donosi „Rzeczpospolita”.

Litwini uważają z kolei, że to właśnie oni mają olbrzymie problemy jako mniejszość w Polsce.

By mieć pracę czy świadczenia socjalne, Litwini często muszą zrzec się swej narodowości i legitymować spolszczonym nazwiskiem” – opowiadał gazecie wiceprzewodniczący Wspólnoty Litwinów w Polsce Petras Maksimavičius.

MK