Stolica na szczycie rankingów

0
1145
views

Warszawa okazała się bezkonkurencyjna w porównaniu z innymi polskimi miastami. To najsilniejsze finansowo miasto w naszym kraju. Ma szansę dołączyć do światowej czołówki.

Analitycy z firmy PwC opracowali raport finansowy, który porównuje 11 największych polskich miast. Oceniali je pod względem kilku czynników. Jednym z nich było tzw. źródło finansowania. W tej kategorii stolica rozłożyła konkurencję na łopatki, zbierając oceny niemal półtora razy wyższe niż kolejne w zestawieniu – Szczecin i Poznań. W tym roku dochody Warszawy mogą sięgnąć nawet 11,5 mld zł. To prawie tyle, ile dochody Krakowa (ok. 3,5 mld) , Wrocławia (3,4 mld) , Poznania (2,5 mld) i Łodzi (2,85)razem wzięte.
Warszawa otrzymuje również najwięcej środków z funduszy unijnych na wspieranie projektów do zrealizowania w latach 2007- 2013. Po przeliczeniu kwoty na jednego mieszkańca, średnia jest prawie dwukrotnie wyższa niż u pozostałych 10 miast. Stołeczni urzędnicy wiedza, jak gospodarować środkami i jak zabiegać o kolejne. W ostatnim czasie zrealizowano kilka ważnych inwestycji, m. in. rozbudowę oczyszczalni ścieków Czajka czy budowę Centrum Nauki „Kopernik”.
Stolica nie uplasowała się jednak na pierwszym miejscu w rankingu najmniej zadłużonych miast. Jej zadłużenie jest zdecydowanie większe niż Katowic (dług zaledwie 18 proc.), Szczecina (21 proc.), Białegostoku(25 proc.), Poznania (33 proc.) czy Trójmiasta (ok. 35 proc.). Jak wynika z raportu, najbardziej zadłużony jest Wrocław (67 proc. długu). Prognozuje się jednak, że w kolejnych latach zadłużenie stolicy będzie się stopniowo zmniejszać.
Decyzją prezydent Warszawy, Hanny Gronkiewicz- Waltz, miasto wprowadziło samokontrolę co do zadłużenia. Od czterech lat, dzięki obecności rewidenta, takie działania są możliwe- co roku przeprowadza się audyt finansowy. Jak dotąd Warszawa była jedynym miastem w Polsce, które stosowało takie rozwiązanie. Jednak niedawno wprowadzone przepisy nakazują stosowanie takiego rozwiązania przez wszystkie miasta powyżej 150 tys. mieszkańców.
Eksperci radzą, aby nie ekscytować się nadto finansowym sukcesem stolicy. Warszawa powinna podążać za przykładem innych, wspaniale rozwijających się i dobrze zarządzanych miast europejskich, a nie spocząć na laurach po krajowym ‘zwycięstwie’.

www.ZielonyDziennik.pl, Emilia Szuper

Źródło: www.gazeta.pl