Media o beatyfikacji Jana Pawła II

0
1080
views

Nie zdarzyło się to od tysiąca lat. Dwóch milionów pielgrzymów na beatyfikacji Jana Pawła II 1 maja w Rzymie spodziewa się włoska prasa.

Gazety podkreślają, że proces, który doprowadził do wyniesienia na ołtarze polskiego papieża, był jednym z najkrótszych w historii i zwracają uwagę, ze Karol Wojtyła, który był także robotnikiem, zostanie ogłoszony błogosławionym w święto pracy.

Za watykańskim dziennikiem „L’Osservatore Romano”, który pierwszy zwrócił na to uwagę, prasa włoska pisze o bezprecedensowym wydarzeniu: od tysiąca lat nie zdarzało się, by panujący papież wynosił na ołtarze swego bezpośredniego poprzednika. Benedykt XVI zgodził się, by proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się wkrótce po jego śmierci, nic więc dziwnego, że on sam przewodniczyć będzie ceremonii, która odbędzie się 1 maja.

Tego dnia w tym roku przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego, święto ustanowione przez papieża Polaka, ale – jak podkreśla „Corriere della Sera” – „szeroki świat uzna tę datę za właściwą na wyniesienie na ołtarze papieża robotnika”.
1 maja beatyfikacja Jana Pawła II

1 maja odbędzie się beatyfikacja Jana Pawła II – ogłosił wczoraj Watykan wraz z publikacją za zgodą Benedykta XVI dekretu o uznaniu cudu za wstawiennictwem papieża. Benedykt XVI będzie osobiście przewodniczył mszy beatyfikacyjnej na placu św. Piotra.

W południe biuro prasowe Stolicy Apostolskiej ogłosiło dekret o uznaniu wybranego do beatyfikacji cudu; niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia przypadku nagłego wyzdrowienia francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre z zaawansowanej choroby Parkinsona.

Uroczystość wyniesienia Jana Pawła II na ołtarze odbędzie się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, święto ustanowione przez papieża Polaka. Zmarł on 2 kwietnia 2005 roku, w wigilię tej uroczystości, przypadającej tydzień po Wielkanocy.

Ten wybór daty jest, jak nieoficjalnie wiadomo, spełnieniem prośby strony polskiej. Według niektórych doniesień taki termin zasugerował Benedyktowi XVI w liście metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz.

Zapowiedź, że to Benedykt XVI będzie osobiście przewodniczył beatyfikacji swego poprzednika, ma bardzo istotne znaczenie, gdyż stanowi odstępstwo od zasady, wprowadzonej przez obecnego papieża na początku jego pontyfikatu. Benedykt XVI zrezygnował bowiem z przewodniczenia uroczystościom beatyfikacyjnym, powierzając to zadanie swym delegatom i dokonuje wyłącznie kanonizacji.

Będzie to pierwsza beatyfikacja, której dokona Benedykt XVI.

źródło informacji:IAR, PAP
Autor: PG