Skarbówka bierze pod lupę zimowe kurorty

0
1169
views

Ministerstwo Finansów rozpoczyna kontrolę zimowych miejsc wypoczynku. Przez okres całych ferii zimowych prowadzona będzie akcja „weź paragon”.

Jak podają eksperci, na nieewidencjonowanej sprzedaży budżet państwa traci co roku kilkadziesiąt milionów złotych. Dlatego też urzędnicy rozpoczynają działanie. Ma ono mieć charakter przede wszystkim prewencyjny.. Być może sama obecność kontrolerów wpłynie korzystnie na decyzje restauratorów czy właścicieli drobnych biznesów, zmuszając ich do drukowania paragonów i wręczania ich kupującym.
Resort finansów obrazuje swój pomysł przykładem właściciela budki z kiełbaskami na Helu. Jego dzienne obroty wykazane były na 800 zł. Dzięki obecności kontrolerów i analizie sprzedaży okazało się, że dzienny obrót zamknął się na poziomie 14 tys. zł. Wiesława Drożdż z Ministerstwa Finansów twierdzi, że takich przedsiębiorców jest w Polsce bardzo dużo.
Można się oczywiście spodziewać, że nieuczciwi sprzedawcy za takie praktyki będą karani mandatami. Oprócz tego, urzędnicy chcą rozdawać ulotki informacyjne, które będą wyjaśniały, jak ważne jest żądanie i przyjmowanie paragonów od sprzedawców.

www.ZielonyDziennik.pl, Emilia Szuper