Nasze pensje spadają?

0
1430
views

Ni ciekawe informacje z rynku pracy. Co prawda w styczniu 2011 roku przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 5 proc. rok do roku, ale w stosunku do grudnia spadło o 11,9 proc. – poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS). Przeciętna pensja wyniosła w styczniu 3392 zł – podaje wyborcza.biz.

Niespodzianką jest wzrost zatrudnienia. W grudniu wzrósł on o 2,4 proc. w porównaniu z grudniem 2009. Opublikowane dzisiaj dane wskazują, że w styczniu 2011 zatrudnienie w firmach było większe aż o 3,8 proc. niż rok wcześniej, miesiąc do miesiąca podskoczyło zaś o 2,3 proc. Osiągnęło poziom 5,5 mln osób.

Czy te pozytywne informacje świadczą o ożywieniu na rynku pracy? To możliwe. Część ekspertów wskazuje jednak, że mogą być one jedynie pułapką statystyczną.

W styczniu GUS dokonuje aktualizacji stanu zatrudnienia w przedsiębiorstwach i zmienia się skład analizowanej grupy, tzn. przedsiębiorstw zatrudniających powyżej dziewięciu pracowników – tłumaczą ekonomiści Banku Millennium.

Bartosz Dyląg
bartosz.dylag@hotmoney.pl

Źródło: www.hotmoney.pl