Terapia kolorami

0
1193
views

Wszyscy dobrze wiemy, że kolory różnie wpływają na nasze samopoczucie. Wystarczy, że z rana słońce zaświeci przez okno a już czujemy się dobrze i chcemy iść do pracy bardziej niż w dżdżysty poranek.

Wiosna też wprawia nas w dobry nastrój z powodu zieleni i różnobarwnych kwiatów.
Taka terapia fachowo nazywa się chromoterapią. Polega ona na naświetlaniu ciała różnymi kolorami, które korzystnie na nas wpływają. Terapię kolorami stosowano już w starożytności. Kolor powinien nie tylko oddziaływać na organizm, ale również wpływać na samopoczucie oraz stan emocjonalny.  Kolorami możemy bardzo wiele wyrazić. Oto kilka kolorów, które oddziaływają na nas leczniczo:
Żółty zmniejsza przemęczenie i stres a także wzmacnia mięśnie i pobudza. Ożywia oraz pobudza umysł, rozszerza pole działania energii oraz likwiduje odrętwienie. Działa również na pamięć i sprawia, że jesteśmy radośni. Jest to kolor słońca dodaje nam witalności i sił na resztę dnia.
Czerwony dodaje energii, oraz pobudza, u niektórych wywołuje agresję. Przeciwdziała depresji i pomaga odzyskać sprawność umysłową. Działa także wzmacniająco na nasz organizm. Oprócz tego wzmacnia nasz organizm i podnosi temperaturę ciała. Jest to kolor miłości, dlatego rozpala nas od wewnątrz.
Pomarańczowy kojarzy się z optymizmem. Odbierany jest jako kolor niezwykle ciepły i bezpieczny. Dodaje odwagi i wzmacnia. Równoważy ciało i psychikę. Regeneruje i pobudza nas do działania. Co ciekawe pomarańczowy sprawia, że stajemy się głodni, dlatego też warto zwracać uwagę na kolor ścian w restauracji.
Niebieski jest kolorem chłodnym. Ma działanie uspokajające i nasenne. Wycisza i może wprowadzać nas w nastrój melancholii i przygnębienia. Ułatwia zasypianie dlatego warto wybrać odpowiedni kolor do naszej sypialni. Niebieski gromadzi energię, wycisza i koi nerwy. To kolor spokoju i ciszy.
Zielony to kolor nadziei. Dodaje nam pewności siebie i uspokaja. Oznacza harmonię, naturę, symbolizuje życie i witalność. W zielonych pomieszczeniach czujemy się zrelaksowani i odprężeni. Zielony przywraca równowagę między ciałem a duchem, odpręża, utrzymuje energię fizyczną i psychiczną. Likwiduje napięcia oraz bóle, daje głęboki spokój i wzmacnia nasze serca.
Warto znać działania kolorów, które nas otaczają. Możemy co rano czuć się szczęśliwi, wypoczęci, pełni witalności i energii, a wszystko to za sprawą kolorów. Uśmiechamy się na widok kolorowych balonów, kojarzą się nam z dzieciństwem z beztroską. Lubimy kwiaty. Kolory otaczają nas z każdej strony. Aż chce się zaśpiewać: ” Więc chodź, pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko, niech na niebie stanie tęcza malowana twoją kredką…”

www.ZielonyDziennik.pl, Aneta Świderska