Putin testuje rosyjską hybrydę

0
1294
views

Rosyjski premier, Władimir Putin, znany jest z promowania produktów związanych z lokalną gospodarką. Jeździł już bolidem F1 Renault po tym, gdy zespół ten zaczął reklamować Ładę, sprawdzał Chryslera po rozpoczęciu produkcji w Rosji.

Teraz przyszedł czas na samochód hybrydowy.

Firma Yo-Auto, która będzie produkować pierwsze rosyjskie samochody hybrydowe powstała dzięki współpracy Yarovit Motors i Onexim Group. Pojazd nazwany Yo-Mobile jest innowacyjny pod kilkoma względami. Pierwszy to specjalny, rotacyjny silnik, który działa na podobnej zasadzie jak konstrukcja, opatentowana przez polskiego inżyniera, Jerzego Woźniaka.
nnym nietypowym rozwiązaniem jest sposób magazynowania energii elektrycznej. W odróżnieniu od produkowanych dzisiaj hybryd, Yo-Mobile zamiast akumulatorów korzystać będzie z tak zwanego superkondensatora.

Jak podają projektanci rosyjskiej hybrydy ma ona palić 3,5 litra na 100km, a łączny zasięg samochodu to aż 1100 km. Od 0 do 100km/h przyspiesza w około 7-8 sekund i osiąga prędkość maksymalną na poziomie 130km/h.

Yo-Mobile ma trafić do produkcji w drugiej połowie 2012 roku, a powstawać ma w trzech wersjach nadwozia (hatchback, cross-coupe i van). Cena ma się plasować na poziomie $12 000 – $15 000 (33 000 zł – 42 000 zł). Najdroższa wersja będzie wyposażona w napęd na cztery koła, nawigację satelitarną, tempomat i klimatyzację.

Źródło: www.wp.pl

(fot. PAP/Alexey Nikloposky/Pool)