W rocznicę Czarnobyla

0
1091
views

– Od wielu lat powtarza nam się, że Czarnobyl już po raz drugi się nie zdarzy. Że tamta katastrofa miała miejsce w kraju niedemokratycznym, gdzie nie przestrzegano procedur, gdzie zawiodła przestarzała technologia.

W ćwierć wieku później doszło do katastrofy o porównywalnych, a nawet większych rozmiarach w jednym z najnowocześniejszych krajów świata, w Japonii. Od 25 lat ponosimy społeczne, zdrowotne i ekonomiczne koszty awarii w Czarnobylu. W tej chwili koszt budowy nowego sarkofagu przykrywającego zniszczony reaktor szacuje się na 750 mln euro, koszty usunięcia zniszczeń w Fukushimie oblicza się już na kilkanaście mld euro, a z pewnością z czasem one wzrosną – powiedziała Agnieszka Grzybek z Rady Krajowej Zielonych.

– Zamiast marnować miliardy złotych na budowę elektrowni atomowych w Polsce, inwestycję drogą i nieefektywną ekonomicznie, należy zainwestować środki w rozwijanie energetyki odnawialnej i rozproszonych źródeł energii. Z pewnością wyjdzie to gospodarce i nam na zdrowie – dodała.

 
– Rząd Donalda Tuska bez debaty publicznej decyduje o naszej przyszłości – budowa elektrowni jądrowej „zabetonuje” na kolejne 50-60 lat kształt systemu energetycznego w Polsce. I to w sytuacji, gdy alternatywy są dostępne i z roku na rok koszty odnawialnych źródeł energii maleją. Ponadto wydanie 100 mld złotych na same reaktory atomowe spowoduje poważne zadłużenie przyszłych pokoleń, które będą musiały spłacić ten ogromny kredyt, a dodatkowo ponieść niemożliwe do oceny ryzyko poważnej awarii oraz koszty długoterminowego składowania niebezpiecznych odpadów jądrowych – powiedział Dariusz Szwed, przewodniczący Zielonych 2004.

– Mitem jest tania i bezpieczna energetyka jądrowa. Lobby jądrowe przekonywało nas, że wielka awaria, taka jak w Czarnobylu, może się zdarzyć raz na kilkaset tysięcy, a nawet raz na milion lat. Po 25 latach awaria w Fukushimie została oceniona przez rząd japoński tak samo jak czarnobylska – jako „wielka awaria” o poziomie 7. w 7-stopniowej skali. To jak gra w „rosyjską ruletkę” – kiedy i gdzie zdarzy się kolejna „wielka awaria”? Nie zgadzamy się na poddawanie społeczeństwa takiemu ryzyku.
Z tych powodów Zieloni podjęli współpracę z Klubem Parlamentarnym SLD na rzecz przeprowadzenia debaty publicznej i ogólnokrajowego referendum w sprawie przyszłości energetyki jądrowej w Polsce – konkludował Szwed.
 
 

Dariusz Szwed, Agnieszka Grzybek

www.zieloni2004.pl