W niedzielę sklepy zamknięte na amen

0
1339
views

W najbliższą niedzielę duże sklepy i centra handlowe będą zamknięte. Kościół katolicki obchodzi tego dnia Zielone Świątki. W święta obowiązuje zakaz wykonywania pracy przez pracowników handlu – tłumaczy Danuta Rutkowska z Państwowej Inspekcji Pracy.

Zakaz wykonywania pracy w dni świąteczne przez pracowników nie oznacza, że wszystkie sklepy muszą być zamknięte – podkreśla inspektor Rutkowska. W święta placówki handlowe mogą być czynne, jeśli pracę będzie w nich wykonywał właściciel sklepu lub osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne.

Żeby Polacy zdążyli zrobić zakupy, niektóre duże sklepy będą otwarte w sobotę dłużej. Real, zamykany normalnie o 22, wyjątkowo 11 czerwca będzie czynny do 23.
Hipermarkety Tesco, które są czynne całą dobę, przedłużyć swoich godzin nie mogą. – Będziemy pracować w sobotę do północy, a w poniedziałek zapraszamy od szóstej rano – mówi Michał Sikora, rzecznik Tesco.

A czy Polakom często zdarza się robić zakupy na ostatnią chwilę? – Bardzo późnym wieczorem dzikich tłumów nie ma, ale 1-2 kasy zawsze są otwarte – mówi Sikora. Zaznacza jednak, że przed świętem klientów jest więcej. – Wszyscy chcą być przygotowani, więc i teraz spodziewamy się większego ruchu.

Zielone Świątki to jeden z 13 dni ustawowo wolnych od handlu w 2011 roku. Kolejny dzień, w którym nie zrobimy zakupów, przypada w Boże Ciało, w czwartek 23 czerwca.

Źródło informacji: IAR