Kościół: Co łaska, to za tyle?

0
1011
views

Znamy to słynne powiedzenie "Co łaska". Oto stawki za usługi kościelne, do oficjalnych cenników usług kościelnych nikt nie dotarł, bo prawdopodobnie ich nie ma i są zależne od proboszcza danej parafii.

 

Ale każda parafia ma swoje stawki. 1000 zł za ślub, 1500 zł za pogrzeb – to maksymalne kwoty, jakie udało się znaleźć – podaje Polska The Times. Z zebranych informacji wynika, że stawki są szalenie zróżnicowane. Są parafie, które za ślub od niezamożnych par nie biorą nic (przykładem św. Marii Magdalena w Chorzowie), są tez parafie, które każą sobie słono płacić. Rekordzistą jest parafii pw. Św. Trójcy w Będzinie.

Ślub kosztuje tam 800-1000 zł. W Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach młodzi wydadzą 50 zł, w Rudzie Śląskiej u św. Katarzyny – 100 zł, w Żywcu u św. Floriana – 200 zł.

Jeszcze szersze widełki zaobserwować w przypadku pogrzebów. Rekordzistą parafia św. Stanisława w Myszkowie, tam za pochówek zapłacimy około 1000 zł, do tego 450 zł inkasuje grabarz.

Są też jednak parafie, które zadowolą się znacznie skromniejszym datkiem. U św. Andrzeja w Zabrzu pochówek kosztuje 400-500 zł i to już z opłaconym miejscem na cmentarzu na 20 lat.

 

Źródło informacji:  Bartosz Dyląg,  www.hotmoney.pl