Watykan nie czuje się odpowiedzialny za pedofilię

0
1246
views

Kościół pragnie prawdy, pokuty i oczyszczenia w sprawie pedofilii – zapewnił we wtorek rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.

Tak odniósł się do opublikowanego niedawno nowego raportu w sprawie skandalu w Irlandii, tym razem w diecezji Cloyne.

Według tego raportu, dotyczącego przypadków pedofilii w diecezji Cloyne, jej ordynariusz biskup John Magee, były sekretarz trzech papieży, ignorował wytyczne Kościoła w sprawie ochrony dzieci.

W nocie, rozpowszechnionej przez Radio Watykańskie ksiądz Federico Lombardi ogłosił, że za pośrednictwem nuncjusza apostolskiego w Dublinie rząd Irlandii przekazał Stolicy Apostolskiej ogłoszony 13 lipca raport komisji śledczej w sprawie nadużyć, jakich dopuścili się wobec nieletnich duchowni diecezji w Cloyne. Dodał, że Watykan oficjalnie odpowie na ten raport.
czytaj dalej

Watykański rzecznik przypomniał, że podczas spotkania z biskupami irlandzkimi w Watykanie w 2009 roku Benedykt XVI wyraził „ból i dezaprobatę” w związku z ogłoszonym wówczas raportem na temat nadużyć w archidiecezji w Dublinie, a także że wystosował następnie specjalny list do biskupów Irlandii.

Ksiądz Lombardii oświadczył: „Należy zatem odnotować zdecydowane zaangażowanie Stolicy Apostolskiej w zachęcanie i skuteczne wspieranie wysiłków Kościoła w Irlandii w celu uzdrowienia i odnowy, niezbędnych dla definitywnego przezwyciężenia kryzysu, związanego z dramatyczną plagą nadużyć seksualnych wobec nieletnich”.

Rzecznik watykański nie zgodził się natomiast z wyrażanym niekiedy stanowiskiem, przypisującym Stolicy Apostolskiej – jak stwierdził -„odpowiedzialność za to, co wydarzyło się w Irlandii”.

„Podobne zarzuty idą znacznie dalej, aniżeli stwierdza się w samym raporcie (…) i zdradzają brak świadomości tego, co Stolica Apostolska faktycznie uczyniła w ciągu tych lat, aby przyczynić się do skutecznego stawienia czoła temu problemowi” – wskazał ksiądz Lombardi.

„Tak jak oświadczyli już liczni biskupi irlandzcy, publikacja raportu w sprawie diecezji w Cloyne wyznacza nowy etap na długiej i trudnej drodze poszukiwania prawdy, pokuty i oczyszczenia, uzdrowienia i odnowy Kościoła w Irlandii, wobec którego Stolica Apostolska wcale nie czuje się obca, lecz uczestniczy w nim z solidarnością i zaangażowanie w rozmaitych formach, które przypomnieliśmy” – oznajmił watykański rzecznik.

Raport, ogłoszony 13 lipca to już czwarty dokument w sprawie seksualnego wykorzystywania nieletnich w Kościele katolickim w Republice Irlandii po 1994 roku. Dwa dotyczyły diecezji w Wexford oraz archidiecezji Dublina i sięgały połowy lat 70., trzeci, obejmujący lata 1930-90 – traktowania dzieci w kościelnych szkołach i sierocińcach.

Wszystkie raporty stwierdzały, że do 1995 roku Kościół krył księży, na których ciążyły poważne zarzuty i nie informował władzy świeckiej.

W reakcji na pierwsze doniesienia, dotyczące wydarzeń w diecezji Cloyne jej ordynariusz, biskup John Magee – były sekretarz Pawła VI, Jana Pawła I i Jana Pawła II – ustąpił z urzędu w zeszłym roku, a papież Benedykt XVI jego dymisję przyjął.

Biskup przeprosił też wtedy wszystkich, którzy zostali seksualnie wykorzystani przez księży w jego diecezji. Przyznał, że powinien był energiczniej działać i dopilnować, by kościelne wytyczne były stosowane

Źródło informacji: PAP