Hiszpańska Fiesta w Toruniu rozpoczęta

0
1346
views

W poniedziałek (18.07) rozpoczęła się Hiszpańska Fiesta w Toruniu. Punktem kulminacyjnym imprezy będzie sobotnia Wielka fiesta na Rynku Nowomiejskim.

Cykl imprez hiszpańskich nawiązuje do tradycji święta San Fermin, obchodzonego od kilku lat wspólnie przez Toruń i jego miasto partnerskie – Pampelunę. Co roku podczas San Fermin odbywa się w Hiszpanii wiele imprez kulturalnych – koncertów, pokazów tańca.
W tym roku rozszerzyliśmy formułę: cykl imprez hiszpańskich w Toruniu inauguruje wyjątkowa wystawa Luisa Martineza del Rio, profesora Uniwersytetu Complutense w Madrycie, którą będzie można oglądać do 29 lipca w Dworze Mieszczańskim.
Uznany, hiszpański twórca stosuje niezwykle interesującą metodę nakładania obrazu na fotografię – digitalografię – poinformowała w poniedziałek Agnieszka Marecka, koordynatorka Fiesty. Święto obchodzone jest w Pampelunie na cześć Świętego Fermina, jednego z pierwszych chrześcijan nawróconych przez biskupa Tuluzy.

Święty Fermin był biskupem Amiens i zginął męczeńską śmiercią, czego wspomnieniem jest czerwona barwa panuelo, chustki zakładanej przez pampeluńczyków podczas uroczystości.

Źródło informacji: PAP