Umiemy już czytać z mózgu

0
1183
views

Dla sparaliżowanych lub inwalidów- zbawienie. A co z resztą społeczeństwa? Czy jest nam to potrzebne? Co za tym idzie? Ciągle boimy się o naruszanie naszej prywatności i wartości etycznych.

Nowa technologia będzie niedługo dostępna na masową skalę. Będziemy mogli podsłuchać głos mówiący w głowie drugiego człowieka. Możliwe będzie również poruszanie przedmiotów na odległość. Tak ogromny postęp techniki ułatwi życie zarówno inwalidom jak i osobom, które na codzień zajmują się przesłuchiwaniami. Impulsy elektryczne wywoływane w procesie myślenia o konkretnych sprawach, a później ich rozszyfrowanie, muszą pozwolić na odczytanie myśli.
Lokalizację ośrodków związanych z umiejętnością mówienia ustalono już w XIX w. Teraz zaczynamy dopiero rozumieć, na czym tak naprawdę polega ich działanie. Badania opierają się na wcześniejszych pracach. Obrazowanie mózgu zastosowano wtedy do identyfikacji charakterystycznej aktywności związanej z kłamstwem, gwałtownymi zachowaniami i uprzedzeniami rasowymi. Neurologia rozwija się jednak w ogromnym tempie. Naukowcy opracowali system, który analizuje aktywność mózgu, w celu poznania zamiarów badanej osoby, zanim ta wprowadzi je w czyn. Neuronaukowcy z University of Utah przeprowadzili eksperyment na osobach cierpiących na epilepsję. Dzięki niemu udało się po raz pierwszy odczytać elektryczne sygnatury słów z ludzkiego mózgu.

Jak to działa? Wszystko dzięki komputerowi, który uczy się odpowiednich dla mózgu sygnatur, które odpowiadają różnym myślom. Później system skanuje mózg w poszukiwaniu sygnatur i przewiduje, o czym myśli badana osoba.
W przyszłości bardziej zaawansowane wersje być może będą zdolne do odczytywania złożonych myśli, a nawet wychwytywania tych, których badana osoba nie zdąży jeszcze pomyśleć. Naukowcy chcą również umieć odróżniać przelotne myśli od rzeczywistych zamiarów.
Technologia ta będzie bardzo przydatna przy przesłuchiwaniu przestępców i do oceny więźniów przed wypuszczeniem na wolność. Możliwy będzie postęp przy komputerowym sterowaniu myśli. Dodatkowo możliwe będzie konstruowanie maszyn, którymi myśli będą sterować a także sztucznych kończyn.
Co wy o tym myślicie? Czy jesteście gotowi na to, aby wasze ukrywane przez lata tajemnice wyszły na jaw?

Paulina Milewska