Sprytnie w kuchni

0
1426
views

Nasze babcie i prababcie na wszystko znały “domowe sposoby", z których dzisiaj korzystamy. Dobrze dawały sobie radę ze wszystkim, nawet w kuchni. Wszystkie porady możemy wykorzystać dzisiaj dla ułatwienia sobie życia. Od odświeżania czerstwego chleba do radzenia sobie w upalne dni, kiedy lodówka się zepsuje. Porady dotyczące kuchni znajdziecie właśnie tu.

Nikt z nas nie lubi czerstwego chleba. Nie zawsze jednak w domu mamy świeży chleb, a nie chce nam się wychodzić do sklepu. Co zrobić? Do garnka należy nalać wody. Za pomocą klamerek na wierzch garnka musimy przyczepić bawełnianą szmatkę. Gdy woda zacznie wrzeć na szmatkę należy wyłożyć pokrojone pieczywo i przykryć głębokim talerzem. Po minucie pieczywo będzie gotowe.
Na pewno nieraz wykipiało nam mleko, zalało palniki, pobrudziło kuchenkę. To tylko chwila nieuwagi. Jest na to sposób. Wystarczy do garnka z mlekiem włożyć kawałek porcelany.

Jeśli chcemy sprawdzić przed gotowaniem jajka czy jest świeże, zanurzmy je w letniej wodzie z dodatkiem 8 łyżek soli na litr wody. Świeże jajka opadają na dno, a nieświeże wypływają na wierzch. Możemy także w prosty sposób sprawić, aby skorupka jajka w czasie gotowania nie pękła. Aby zapobiec pęknięciu do wody należy wsypać odrobinę soli albo wrzucić jedną zapałkę. Nawet jeśli mimo wszystko skorupka pęknie to białko nie wypłynie z niej. Skoro jesteśmy przy gotowaniu warto w tym miejscu
wspomnieć o pękających w czasie gotowania parówkach. Na to również jest rada. Parówki wrzucamy do zimnej wody. Następnie podgrzewamy wodę, ale nie pozwalamy na jej wrzenie. W taki sposób parówki będą przyrządzone bez pęknięć.
Przy obieraniu niektórych warzyw nasze ręce narażone są na różne zabrudzenia. Niektóre ciężko usunąć. Potraktujmy je plasterkiem z cytryny, a zabrudzenia znikną z naszych rąk.

Krojenie cebuli? Tylko nie to… Wszyscy płaczemy przez cebulę, ponieważ wydziela opary, które podrażniają śluzówkę nosa, dlatego przy krojeniu cebuli musimy oddychać ustami. Przed krojeniem cebuli należy nóż i deskę polać gorącą wodą. Czynność tą należy powtarzać kilka razy podczas krojenia.
Nasze sztućce mogą odzyskać dawny blask. Wystarczy, że zanurzymy je na 15 min w wodzie, w której wcześniej były gotowane ziemniaki. Następnie myjemy je w zimnej wodzie i suszymy.

Co możemy zrobić, gdy przypalimy garnek ceramiczny i nie możemy w żaden sposób go umyć? Aby pozbyć się czarnych plam z garnka, wystarczy, że wlejemy do niego posoloną wodę i zostawimy tak garnek na 12 godzin, po czym gotujemy w nim wodę. Po zagotowaniu spalenizna zostaje usunięta.
Najgorsze jest jednak zepsucie lodówki. Co zrobić wtedy z jedzeniem ? Jajka należy posmarować wazeliną i umieścić w soli. Żółty ser umieszczamy w szklanym naczyniu. Biały ser trzeba owinąć liśćmi chrzanu i odstawić w chłodne miejsce. Masło przechowujemy w szklanym naczyniu, które napełniamy wodą z solą. Następnie odstawiamy w ciemne i chłodne miejsce. Największy problem jest jednak z przechowaniem mięsa. Musimy obłożyć je solą i zawinąć w liście sałaty. Później położyć tak przygotowane mięso w chłodne miejsce. W taki sposób mięso przetrwa przez około 3 dni. Drób i cielęcinę warto zalać kwaśnym mlekiem, zawinąć w liście chrzanu i odłożyć w chłodne miejsce.

Paulina Milewska