BYDGOSZCZ. ANEKS FESTIWALU PRAPREMIER 14-16 PAŹDZIERNIKA

0
1171
views

ANEKS FESTIWALU PRAPREMIER 14-16 PAŹDZIERNIKA

Tegoroczny Aneks poświęcony będzie teatralnym inicjatywom obywatelskim.

Mieszkanki Warszawy wykrzyczą swój bunt przeciwko dyskryminacji kobiet, młodzież z Bydgoszczy zmierzy się z bolesnymi tematami polsko-niemieckiej historii, a osoby z zespołem Downa i autyzmem upomną się o swoje prawa. Wszystkie wydarzenia zostały zaplanowane w najbliższy weekend 14-16 października.

Thomas Irmer na stronie nachtcritic.de pisze o spektaklu „Chór kobiet” Marty Górnickiej, jako prawdziwym odkryciu, prawdopodobnie przełomowym dla polskiego teatru. 25 kobiet w różnym wieku i wykonujących różne zawody chórem mówi najpierw o dobrych przepisach kulinarnych i dobrych mężczyznach, aż wreszcie wspaniały chóralny głos podejmuje temat obrazów kobiet w społeczeństwie konsumpcyjnym, przymusowych czynności na rzecz ideałów piękna i zwątpieniem w nie. (…) Ostatnie słowo 'metoikias' nawiązuje do Antygony, do traktowania jej jako obcej pozbawionej praw we własnym kraju – naprawdę silny, porywający spektakl. Teatr Polski zaprasza na spektakl w piątek 14 października o godzinie 19.00.

W sobotnie popołudnie 15 października również nie zabraknie ciekawych propozycji. O godzinie 17.00 rozpocznie się spektakl „Portret” w reżyserii Justyny Sobczyk z Teatru 21 Zdaniem Karoliny Krawczyk z miesięcznika Teatr – To z całą pewnością "więcej niż teatr", bo jego funkcje terapeutyczne są nieocenione. (…) Poprzez działania fizyczne i improwizacyjne, poprzez regularną, wspólną pracę warsztatową oswajane jest w tym teatrze także ciało – ciało "inne", "ułomne", "odmienne", "aseksualne", często ukryte, wykluczone, zablokowane i z całą pewnością tabuizowane.

Na zakończenie Aneksu 16 października odbędzie premierowy pokaz spektaklu „Sunday Bloody Sunday” Anny Włodarskiej w reżyserii Łukasza Gajdzisa. Spektakl rozpocznie się o godzinie 19.00. Nie często zdarza się tak spontaniczne odniesienie młodych ludzi do obcego im, aczkolwiek poważnego tematu drugiej wojny światowej, a więc także do "Bydgoskiej Krwawej Niedzieli" z jej tragicznym wydźwiękiem. Młodzi realizatorzy, a także widownia, zasługują na pochwałę za całość przedsięwzięcia – pisze Henryk Skrzypiński, tłumacz j. niemieckiego i świadek wydarzeń bydgoskich z 1939 roku.

W trakcie Aneksu nie zabraknie również pokazu filmów dokumentalnych Downtown 21, tym razem będą one poświęcone podejmowanej w Aneksie tematyce. Pokazy zaplanowane zostały w sobotę o godzinie 19.00.

W niedzielne popołudnie o godzinie 17.00 Teatr Polski zaprasza do udziału w panelu dyskusyjnym Czy sztuka powinna wychodzić miasto?

Potencjał i zagrożenia związane z interwencjami artystycznymi w przestrzeń miejską, który poprowadzi Joanna Erbel z Krytyki Politycznej.

Szczegółowy program Aneksu

14 piątek projekt Marty Górnickiej Chór kobiet Projekt I: Tu mówi chór Instytut Teatralny im. Zb. Raszewskiego Warszawa Mała Scena TPB 19.00

15 sobota na podst. książki Michele Lemieux Burzowa noc – Portret Teatr 21 Warszawa Mała Scena TPB 17.00

Downtown 21 pokaz filmów dokumentalnych Górne Foyer TPB 19.00

16 niedziela Czy sztuka powinna wychodzić miasto? Potencjał i zagrożenia związane z interwencjami artystycznymi w przestrzeń miejską – panel dyskusyjny Górne Foyer TPB 17.00

Sunday Bloody Sunday Mała Scena TPB, Duża Scena TPB PREMIERA 19.00

więcej informacji o spektaklach.

www.teatrdlawas.pl