Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora

0
1433
views

18-20 listopada 2011 Teatr "Baj Pomorski" w Toruniu.  Teatr jednego aktora w różnych odsłonach – od klasycznego monodramu, przez jednoosobowy teatr lalek po formę bliską one man show – tak zapowiadają się 26 Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora.

Na scenie Teatru "Baj Pomorski" zobaczymy dziesięć monodramów w wykonaniu aktorów polskich oraz artystów z Białorusi i Ukrainy. Tragiczne uwikłania ludzkiej egzystencji będą ważnym tematem tegorocznych przedstawień.

Festiwal rozpocznie się toruńskim akcentem – monodramem Krystiana Wieczyńskiego "Ja, Dyktator” inspirowanym historią amerykańskiego Żyda, który stepował dla Hitlera. Oleg Czeczeniew (Ukraina) poprzez tragikomiczne zmagania dramaturga, który szuka inspiracji, przyjrzy się naszym tęsknotom za utraconymi marzeniami i sensem życia ("Niebieski samochód"). Współczesne spojrzenie na postaci kobiet tragicznych zaprezentują Jolanta Góralczyk ("Medea") oraz Anna Skubik ("Fedra"), Larysa Kadyrova (na zdjęciu) zmierzy się natomiast z wielką rolą Starej Kobiety Tadeusza Różewicza. Kobiecość w kontekście kulturowym, społecznym będzie też tematem monodramów Katarzyny Flader, Jagody Rall i Pawła Palcata. W niezapomnianym i wielokrotnie nagradzanym monodramie "Zemsta czerwonych bucików" wystąpi Janusz Stolarski. Agata Kucińska, laureatka wielu ogólnopolskich festiwali (m.in. Festiwalu Prapremier 2011, OFTL w Opolu 2011) w monodramie "Żywoty świętych osiedlowych" wg opowiadań Lidii Amejko pochyli się z wielką wrażliwością nad losem ludzi z betonowego osiedla, odkrywając świętość przejmującą i spełnianą w zaskakujących formach. Monodram Kucińskiej, podobnie jak Góralczyk i Skubik, będzie też ciekawym zjawiskiem poszerzania formuły teatru jednego aktora o środki teatru lalkowego.

W kontekst festiwalowego przeglądu monodramów wpisze się panel dyskusyjny: „W poszukiwaniu definicji teatru jednego aktora”, w którym wezmą udział współtwórcy i komentatorzy ruchu teatru jednoosobowego w Polsce, m.in.: Tomasz Miłkowski, Krzysztof Kucharski, Wiesław Geras. Podczas dyskusji odbędzie się promocja książki „Czy teatr jednego aktora jest teatrem ubogim?”, w która jest zbiorem tekstów kilkudziesięciu autorów: krytyków, teoretyków teatru, aktorów, którzy próbują umieścić odpowiedź na tytułowe pytanie w historii i współczesnych tendencjach teatru jednoosobowego. Za sprawą aktorów widzowie festiwalu zanurzą się w różne teatralne światy. Atmosferę tych teatralnych podróży ubogaci o dodatkowy kontekst wystawa fotografii autorstwa Mieczysława Franaszka pt.: „Inni”. Mieczysław Franaszek – aktor związany przez znaczną część swej kariery z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, połączył swój zmysł obserwacji i analizy świata z pasją fotografowania. Na wystawę złożą się zdjęcia z podróży po Afryce, Azji i Ameryce Południowej.

Od trzech lat festiwalowi dodaje emocji fakt przyznawania nagród przez dwa grona jurorów. Najlepszą kreację aktorską nagradza statuetką Jury X Oddziału Związku Artystów Scen Polskich, które w tym roku stanowić będą: Anna Magalska-Milczarczyk, Mieczysław Franaszek, Antoni Słociński. Nagrodę dla najlepszego przedstawienia festiwalu przyzna powołana spośród widzów Kapituły Nagrody Publiczności (nagroda w wysokości 1000 zł ufundowaną przez Polskie Radio Pomorza i Kujaw). Każdy, kto pasjonuje się teatrem i może poświęcić trzy wieczory na intensywny udział w przedstawieniach i rozmowach o nich w gronie członków Kapituły, może zgłosić swoją kandydaturę na adres: sekretariat@bajpomorski.art.pl (w tytule wiadomości prosimy podać hasło: Kapituła Nagrody Publiczności.). W liście należy napisać kilka zdań o sobie i uzasadnić zainteresowanie festiwalem. Zgłoszenia będą przyjmowane od 8 do 13 listopada.

18-20 listopada 2011 – weekend ze sztuką monodramu. Warto przekonać się, jaką siłę ma ten z pozoru skromny gatunek teatralny. Od Fedry i Medei po współczesnych bohaterów rodem z blokowiska – zanurzymy się w ludzkie namiętności i zmagania ze światem, w którym czasami tak trudno znaleźć miejsce dla siebie.

Serdecznie zapraszamy.

26 TORUŃSKIE SPOTKANIA TEATRÓW JEDNEGO AKTORA

FESTIWAL FESTIWALI

18 – 20.11. 2011 TEATR „BAJ POMORSKI”

organizator: Urząd Miasta Torunia
Teatr „Baj Pomorski”

Współorganizatorzy: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru
Towarzystwo Kultury Teatralnej

Dyrektor Festiwalu: Wiesław Geras

PATRONAT HONOROWY

MINISTER KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
BOGDAN ZDROJEWSKI

MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO
PIOTR CAŁBECKI

PREZYDENT MIASTA TORUNIA
MICHAŁ ZALESKI

Patronat medialny

Polskie Radio PiK,

Telewizja Polska, Telewizja Bydgoszcz, Telewizja Toruń

„Gazeta Wyborcza”, „Teraz Toruń”

„Teatr”, „Scena”, „Odra”

www.e-teatr.pl; www.teatrdlawas.pl, www.kulturalnytorun.pl

 

PROGRAM FESTIWALU

18 listopada – piątek

godz. 16:00 KONFERENCJA – Teatr „Baj Pomorski”

godz. 17:00 UROCZYSTE OTWARCIE FESTIWALU

(duża scena) KRYSTIAN WIECZYŃSKI, JA, DYKTATOR

godz. 19:00 JANUSZ STOLARSKI, ZEMSTA CZERWONYCH BUCIKÓW
(mała scena)

19 listopada – sobota

godz. 11:00 Panel dyskusyjny: W poszukiwaniu definicji teatru jednego aktora

(sala konferencyjna) Promocja książki „Czy teatr jednego aktora jest teatrem ubogim?”

godz. 15:00 JOLANTA GÓRALCZYK, MEDEA

(duża scena)

godz. 16:30 OLEG CZECZENIEV, NIEBIESKI SAMOCHÓD (Białoruś)

(mała scena)

godz. 18:00 KATARZYNA FLADER, OCZAMI MOJEJ ŻONY
(mała scena)

godz. 19:30 AGATA KUCIŃSKA, ŻYWOTY ŚWIĘTYCH OSIEDLOWYCH

(duża scena)

20 listopada – niedziela

godz. 15:30 JAGODA RALL, KALINA

(mała scena) laureatka 56. OKR, 9. Turnieju Teatrów Jednego Aktora „SAM NA SCENIE” Słupsk 2011

godz. 16:00 ANNA SKUBIK, FEDRA

(duża scena)

godz. 17:30 PAWEŁ PALCAT, ROXXY 2 HOT

(kawiarnia)

godz. 19:00 LARYSA KADYROVA, STARA KOBIETA WYSIADUJE (Ukraina)

(duża scena)

godz. 21:00 WERDYKT KAPITUŁY NAGRODY PUBLICZNOŚCI ORAZ JURY ZASP-U. (mała scena, ZAKOŃCZENIE FESTIWALU wstęp wolny)

MIEJSCE: Teatr BAJ POMORSKI

ul. Piernikarska 9, Toruń

Bilety: Teatr „Baj Pomorski”, ul. Piernikarska 9, 87-100 Toruń,

tel.: 56 652 20 29, 56 652 24 24, wew. 35; 36

e-mail: organizacja@bajpomorski.art.pl

www.bajpomorski.art.pl

Wydarzenia towarzyszące:

Wystawa fotografii Mieczysława Franaszka (aktora, podróżnika, fotografa) „Inni”

 

www.teatrdlawas.pl