Premiera baletu „Sen Nocy letniej” w Operze Nova

0
1400
views

W świecie elfów i ludzi. Zbliża się premiera baletu „Sen Nocy letniej” w Operze Nova. Balet Opery Nova rozpoczął etap prób scenicznych. Stawiane są ( właściwie: wieszane) elementy scenografii : oto zjeżdżają pnie drzew, powoli z mgły wyłania się las…

„Sen Nocy Letniej” będzie 33 baletem wystawianym przez bydgoską operę w całej jej 55 letniej historii a siódmym, którego premiera odbędzie się w gmachu Opery Nova przy ul.Focha.

Karol Urbański, inscenizator i choreograf , podąża śladami Szekspira: zobaczymy więc królestwo elfów, władającego nim Oberona i wszędobylskiego, niebezpiecznego Puka, czapkę z oślimi uszami ,mgłę zasnuwającą las oraz „wątek ludzki” rzemieślników przygotowujących teatralne przedstawienie z okazji ślubu Tezeusza z Hipolitą.

Należy spodziewać się pogodnej zabawy.

Kostiumy zaprojektowane przez Tijanę Tyski odwołują się do leśnych barw, ulubionych wszak przez elfy: różnych odcienie zieleni ( szmaragdowa, oliwkowa,soczysta trawiasta).

Dla kobiet zaprojektowane są wspaniałe suknie do finałowej sceny ślubu : aplikacje koronkowe i ręcznie doszywane rąbki trenów migoczą mnóstwem koralików i pysznią się perełkami.

Np. obwód sukni Hipolity wynosi 7 metrów: przyszycie rąbka zajmuje krawcowym 6 godzin.

Tytania okryje się płaszczem, który uszyto z 20 metrów bieżących jedwabiu; na dole ma 9 metrów rozpiętości a jego tren ciągnie się ponad 3 metry.

W tym spektaklu częściej przebierać się będą panowie: Oberon ma piękny płaszcz z zielonej organzy, Spodek wystapi w granatowym płaszczu , Puk hasa w zielonych „sindbadach”, ma także kurtkę zapinaną na magnesy, dzięki czemu łatwo może się jej pozbyć.

Dla scenografa, Wacława Tadeusza Ostrowskiego to pierwsza tak duża, samodzielna praca.

W budowaniu nastroju wspomogą go światła „ustawione” przez Macieja Igielskiego, który już drugi raz w tym roku współpracuje przy baletowej premierze w Operze Nova ( w marcu stworzył klimat strachu i beznadziei w „Zniewolonym umyśle”).

Orkiestrę Opery Nova poprowadzi Jerzy Wołosiuk.

Dla potrzeb spektaklu, obok muzyki scenicznej Mendelssohna do komedii Szekspira, wykorzystane zostaną fragmenty Symfonii „Szkockiej”, „Włoskiej”, kantaty „Lobesgesang” na głosy solowe, chór żeński i orkiestrę.

Premierowe spektakle 19 i 20 listopada w bydgoskiej Operze Nova. Kolejne przedstawienia zaplanowano na 10 i 11 grudnia.


www.teatrdlawas.pl