Tusk w expose: Polska i kryzys

0
1303
views

Sprawdź, jakie zmiany zapowiedział premier. O 50 proc. zwiększymy ulgę prorodzinną na 3. i kolejne dziecko. Ulga na dwoje pierwszych dzieci pozostaje bez zmian – stwierdził premier Donald Tuska w czasie expose w Sejmie.

Zamożni Polacy, posiadający 1 dziecko nie będą mogli z tej ulgi skorzystać. Podobnie jak z becikowego. Granicą ma być wysokość zarobków powyżej 85 tys. zł rocznie (czyli dotyczy to osób wchodzących w drugi próg podatkowy). Ta sama kwota będzie wyznacznikiem przy ograniczeniu stosowania umów o dzieło.
Te zmiany mają być wprowadzone w 2013 roku.
Donald Tusk zapowiedział również likwidację ulgi internetowej (także od 2013 roku) oraz podniesienie o 2 pkt. proc. składki rentowej po stronie pracodawców już od roku przyszłego. Dodał, że w 2013 roku zmieni się system ubezpieczeń rolników.

Zapowiedział też wydłużenie oraz zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67. roku życia.

Zmiany mają się rozpocząć od 2013 roku i w przypadku mężczyzn mają się zakończyć w 2020 roku, w przypadku kobiet – w 2040 roku. Wiek emertyalny będzie przedłużany co 4 miesiące o miesiąc – wyjaśnia IAR.

Wstępujący do służb mundurowych od 2012 roku będą pracować 25 lat albo do 55. roku życia.

Od 1 lipca policjanci i żołnierze dostaną ok. 300 zł podwyżki – zapowiedział Tusk.

W przypadku górników przywileje emerytalne mają zachować tylko pracujący przy wydobyciu. Premier zasugerował, że ogólnym systemem emerytalnym powinni zostać objęci również duchowni.