Dzień Dawcy Szpiku

0
1191
views

W niedzielę 27 listopada można będzie pomóc – podzielić się z potrzebującymi darem życia. Oddaj krew i zarejestruj się w bazie dawców komórek macierzystych w Bydgoskim Szpitalu Uniwersyteckim im. dr. A. Jurasza. Przyłącz się do walki z białaczką!

Dzień Dawcy Szpiku organizowany jest przez Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy wraz z Fundacją DKMS Polska oraz Fundacją Spełnionych Marzeń. Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski objął akcję patronatem honorowym i zapowiedział swój czynny udział.
Całkowicie bezpłatna rejestracja potencjalnych dawców odbywać się będzie w godz. 11:00 – 17:00 w holu Poradni Dziecięcej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy przy ul. M. Curie Skłodowskiej 9 (wejście od strony ul. Jurasza, wieżowiec – parter).

Akcja jest częścią cyklu sześciu Dni Dawcy organizowanych w klinikach pediatrycznych na terenie Polski, w których leczone są dzieci chorujące na białaczkę. Ideą przedsięwzięcia jest pozyskanie potencjalnych dawców szpiku kostnego i komórek macierzystych.

Zarejestrować się może każda osoba w wieku pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, w dobrej kondycji zdrowotnej, ważąca minimum 50 kg. Rejestracja polega na pobraniu przez wykwalifikowany personel medyczny 4 ml krwi. Z otrzymanej próbki krwi lub wymazu ze śluzówek jamy ustnej zostanie określony tzw. antygen zgodności tkankowej HLA, czyli swoisty kod genetyczny, pozwalający na potwierdzenie dopasowania potencjalnego dawcy i pacjenta (biorcy), co w efekcie umożliwi dokonanie przeszczepu. Zgodność (pokrywanie się w znacznym stopniu) cech tkankowych pacjenta oraz dawcy jest podstawowym warunkiem przeprowadzenia oraz sukcesu przeszczepu komórek macierzystych.

Więcej na: bydgoszcz.pl