54 tysiące złotych dla młodych twórców

0
1327
views

Czterystu uczniów i opiekunów wzięło udział w ogólnopolskim konkursie Fundacji Banku Ochrony Środowiska pod nazwą „Nakręć się na zdrowie”. Uczestnicy tworzyli spoty i reportaże promujące zdrowe odżywianie. Wczoraj na uroczystej gali w Warszawie, podczas której wyświetlono najlepsze filmy, wyróżnione zespoły odebrały nagrody z puli o łącznej wartości 54 tys. zł.

Głównym celem projektu „Nakręć się na zdrowie” było poszerzenie wiedzy młodych ludzi na temat korzyści płynących ze spożywania ekologicznej żywności. Zespoły uczniów otrzymały zadanie nakręcenia krótkiego filmu promującego zdrowe produkty. – Mimo, iż konkurs wymagał wiedzy, dużego zaangażowania oraz nakładu pracy, w tworzeniu filmów wzięło udział około czterystu uczniów i opiekunów. To najlepszy dowód na to, że młodzi ludzie zdają sobie sprawę jak ważna jest dziś kwestia zdrowia i odżywiania – mówi Barbara Lewicka-Kłoszewska, Wiceprezes Zarządu Fundacji Banku Ochrony Środowiska. Wspólnie przeszli przez kilka etapów, w trakcie których nie tylko dowiedzieli się, jak stworzyć film, ale również mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat żywności ekologicznej i prozdrowotnego stylu życia.

Dzięki stworzonym przez siebie spotom i reportażom mogli również podzielić się nią z rówieśnikami. – Nadesłane prace były bardzo kreatywne. Uczestnicy w swoich filmach pokazywali, co nam grozi, jeśli nie będziemy się prawidłowo odżywiać i jakie korzyści płyną z odpowiednio dobranej diety. W reportażach uczniowie przedstawili poszczególne etapy powstawania spotu: tworzenie zespołów, wybór tematu oraz relacje z amatorskich planów filmowych. Widać, że praca nad filmami sprawiła im dużo radości – mówi Andrzej Pietrucha, Prezes Zarządu Fundacji Banku Ochrony Środowiska. – Nasz konkurs to doskonały przykład na to, jak dzięki zabawie uczniowie mogą rozwijać swoje zdolności, a przy okazji zdobywać cenną wiedzę. Dlatego wraz z nowym rokiem wystartuje druga edycja tego konkursu, do udziału w której zapraszamy wszystkie zainteresowane placówki – dodaje.

Prace konkursowe wszystkich zespołów zostały ocenione przez profesjonalne jury, a także internautów, którzy poprzez głosowanie on-line przyznali Nagrodę Publiczności. Zwycięzcą konkursu został zespół Filmowies z IX Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Lublinie. Podczas uroczystej gali z udziałem patronów i partnerów konkursu, 28 listopada 2011 r. w kinie Kultura w Warszawie zostały wręczone nagrody rzeczowe dla wszystkich wyróżnionych szkół i uczniów. Nagrody główne ufundowało Ministerstwo Rolnictwa.

 

Fundacja Banku Ochrony Środowiska
Jedyna taka fundacja w Polsce – stworzona przez bank z myślą o ochronie środowiska i zdrowym stylu życia. Kształtuje proekologiczne postawy Polaków. Angażuje do działania różne grupy społeczne: dzieci i młodzież, organizacje społeczne, pracowników Banku. Uruchamia energię ludzi i potencjał kapitału. Stawia na programy długofalowe – szczególnie na tak istotne kwestie, jak zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna najmłodszych.

Organizacja powstała z inicjatywy Zarządu Banku Ochrony Środowiska. W radzie Fundacji zasiadają wybitni eksperci zajmujący się ochroną środowiska: prof. Anna Kalinowska, dyrektor Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym UW, Aleksandra Malarz, dyrektor Departamentu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w Ministerstwie Środowiska, prof. Tomasz Borecki, były rektor SGGW, prezes Towarzystwa Przyjaciół Lasu, ks. dr Jacek Czartoszewski, kierownik Pracowni Edukacji Ekologicznej UKSW, Władysław Łukasik, prezes Agencji Rynku Rolnego. Fundację wspierają również wybitne dziennikarki: Anna Pawłowska (TVP) i Grażyna Dobroń (Trójka) oraz Anna Żyła, która w BOŚ piastuje stanowisko Głównego Ekologa. W zarządzie fundacji zasiadają Andrzej Pietrucha i Barbara Lewicka-Kłoszewska.

Więcej informacji :

+48 515 111 423
agnieszka.zelazko@bosbank.pl

+48 519 858 671
joanna.soroko@agencja-ltm.pl

+48 502 506 622
lukasz.tabin@agencja-ltm.pl