Łódź znowu w stanie wojennym

0
1304
views

    Łodzianie będą mieli okazję poczuć atmosferę stanu wojennego w swoim mieście. Dla niektórych okazję do wspomnień, dla innych lekcję historii przygotowały łódzkie władze z okazji obchodów 30. rocznicy stanu wojennego.

         O wyjątkowym wydarzeniu jakie będzie miało miejsce w Łodzi, poinformowała prezydent Hanna Zdanowska oraz przewodniczący NSZZ „Solidarność" Ziemi Łódzkiej Waldemar Krenc podczas konferencji prasowej. Partnerami obchodów są: Urząd Marszałkowski w Łodzi, UMŁ, IPN oraz Narodowe Centrum Kultury.

         Łodzianie obchody rocznicy zaczną we wtorek o 6 rano. Od tej godziny na skrzyżowaniu al. Kościuszki i al. Mickiewicza, ul. Dąbrowskiego z ul. Tatrzańską, w Manufakturze, na pl. Barlickiego, przy pl. Dąbrowskiego, przy cmentarzu Doły oraz w rejonie dworca Łódź Kaliska staną stałe posterunki. Osiedla takie jak Teofilów, Widzew, Retkinia będą patrolowane przez stare milicyjne i wojskowe pojazdy. Na ulicach staną koksowniki a na ulicach pojawią się opozycjoniści. O godzinie 10 w siedzibie Instytutu Europejskiego w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 260 odbędzie się sesja naukowa. Posłuchać będzie można między innymi prelekcji opartej na relacjach działaczy „Solidarności" w Łodzi 1980 – 1981 oraz obejrzeć wystawę pt. „Stan wojenny" przygotowaną przez IPN. O godzinie 13.30 warto znaleźć się w pobliżu budynku przy ul. Piotrkowskiej 260, dawnej siedzibie zarządu regionalnego Solidarności. Planowana jest koncentracja sił milicyjnych oraz wojskowych  Odbędzie się tam rekonstrukcja wydarzeń z 13 grudnia 1981 roku. Kościół oo. Jezuitów przy ul. Sienkiewicza 38 zaprasza na uroczystą mszę, po której nastapi przemarsz ul. Sienkiewicza przed Pomnik Krzyża przy kościele Podwyższenia Św. Krzyża (ul. Sienkiewicza 38). O godzinie 17:20 przemównie wygłosi przewodniczący ZR Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność" Waldemar Krenc.

         – Minęło 30 lat od tamtych wydarzeń. To bardzo ważna rocznica. Warto o niej pamiętać i przybliżać wiedzę o tym, co się wtedy działo kolejnym pokoleniom. Musimy wiedzieć, że wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze, że trzeba ją pielęgnować na co dzień. Dlatego powracamy do prawdy tamtych dni – mówi prezydent Zdanowska w wywiadzie umieszczonym na stronie internetowej Urzędu Miasta Łodzi.