Wybieraj emocje

0
1224
views

Weź kartkę papieru. Zrób listę rzeczy, których pragniesz w życiu: przedmiotów, nieruchomości, dóbr. Daj się ponieść marzeniom. Przy każdej z nich napisz, co ona sprawi, jaki pozytywny stan i uczucie wyzwoli. Przeczytaj.

Jeśli przyjrzysz się bliżej, kilkanaście przedmiotów z listy wywołuje kilka najważniejszych w życiu stanów: wolność, spełnienie, szczęście, bycie. Oto jest to, czego naprawdę pragniesz.

Większość ludzi na świecie dąży do kilku wartości, emocji, stanów. Zastanów się co jest istotą rzeczy, które chcesz mieć. Z tego czego pragniesz wybierz to, czego naprawdę pragniesz.

To jest prawdziwa sztuka wyborów.

Wybieraj ludzi

Karl Gustaw Jung, spoglądając z ponad osiemdziesięcioletniej perspektywy życia w swoich wspomnieniach napisał: „Rozmawiałem z wieloma ludźmi moich czasów, z prawdziwymi sławami świata naukowego, z wielkimi politykami, książętami i potentatami finansowymi, lecz jeśli mam być szczery, to tylko niewiele z tych spotkań było dla mnie prawdziwym przeżyciem.”

„Jeden z najważniejszych wyborów w życiu dotyczy tego jak chcesz żyć.
Żyj w wielkim, swoim stylu.
Wybieraj to, co chcesz.
Tylko to, co chcesz.

Pomyśl o osobach wokół Ciebie. Czy Wasze rozmowy są ważne? Co wnoszą do Twojego życia? Dodają Ci energii, inspiracji, skrzydeł? Czy rodzą się z nich nowe projekty, działania, zmiany? Miej odwagę zakończyć niektóre relacje, by stworzyć nowe. Postaw na jakość. Zamiast clubbingu – ważne rozmowy: przy świecach, z kimś kto jest blisko i międzykontynentalne, z kimś kto jest daleko. „Jeden z najważniejszych wyborów w życiu dotyczy tego jak chcesz żyć.
Żyj w wielkim, swoim stylu.

Wybieraj to, co chcesz.
Tylko to, co chcesz.

Pomyśl o osobach wokół Ciebie. Czy Wasze rozmowy są ważne? Co wnoszą do Twojego życia? Dodają Ci energii, inspiracji, skrzydeł? Czy rodzą się z nich nowe projekty, działania, zmiany? Miej odwagę zakończyć niektóre relacje, by stworzyć nowe. Postaw na jakość. Zamiast clubbingu – ważne rozmowy: przy świecach, z kimś kto jest blisko i międzykontynentalne, z kimś kto jest daleko.

Wybieraj styl

W świecie mody utarło się powiedzenie, że ludzie dzielą się na tych, którzy podążają za modą i na tych którzy ją kreują. Zamknij oczy. Wsłuchaj się w siebie, poczuj, że jesteś osobą, którą zawsze chciałaś być. Promieniujesz cechami, które opisałaś wcześniej: wolność, spełnienie, sukces. Nie musisz już nic udowadniać ani starać się. Jak wyglądasz? Jaki jest Twój image: włosy, tusza, styl? Nie chodzi tu o samoakceptację. Jeśli coś Ci nie odpowiada – zmień to. Kreuj siebie świadomie, dla siebie.

Przyjrzyj się swoim ubraniom w szafie. Ile nich z nosisz? Ile z nich lubisz? Jeśli trzymasz je na przyszłość, gdy schudniesz – schudnij. Po co czekać? Zainwestuj w siebie, jak się inwestuje na giełdzie. Sam sobie zapewnij najlepszy zwrot z inwestycji: własne spełnione życie.

Wybieraj jakość

Gdy już wiesz, jakie stany i emocje mają być sednem Twojego życia, przyjrzyj się przedmiotom wokół Ciebie. Ile z nich odzwierciedla Twoją istotę? Czy otaczające Cię krzesła, talerze, książki rezonują z poczuciem harmonii, spełnienia, wolności których pragniesz w życiu? Czy sprawiają Ci radość?

Im bardziej żyjesz tak jak pragniesz, tym mniej przedmiotów Cię otacza. Nie chodzi tu o ograniczanie się. To zwykła logika: po co mieć coś co Ci się nie podoba? Przedmioty wybierane świadomie są zazwyczaj piękne, najwyższej jakości, niekiedy też ceny, ale bywa, że jakość kosztuje.

Mary Kay mawiała, że w decyzji o zakupie butów lub jedwabnego kostiumu za kilka tysięcy dolarów, pomagała jej świadomość, że będzie je mieć na sobie kilkanaście godzin dziennie.

Wybieraj bycie

Gdy zastanawiasz się nad istotą tego czego pragniesz, pomyśl, co jeszcze oprócz przedmiotów i dóbr może przynieść Ci te najważniejsze stany, emocje, uczucia? Czy są inne sposoby na poczucie się lepiej niż zakupy, ciastko, papieros? W momentach smutku karm duszę, nie ciało i emocje. Czym? Ciszą, tańcem, miłością, pięknem

Postaw na siebie, na jakość własnego życia. Bez ograniczania się, kredytów, obciążania Ziemi. To jest zielony styl życia, który oto właśnie nadszedł.

 

Przez  Bożena Wujec