Zarobili najwięcej w zeszłym roku

0
1172
views

Plejadę polskich gwiazd biznesu otwiera ponownie jak w 2010 roku Jan Kulczyk z majątkiem ponad 8 500 mln zł

Ambitne plany związane z poszukiwaniem ropy naftowej, ale też sporo rozczarowań – tak można podsumować mijający rok u najbogatszego Polaka z listy 100 najbogatszych „Wprost”.

Kolejną pozycję zajmuje Zygmunt Solorz-Żak, majątek 7900 mln zł

To on zrobił największy interes roku – jego spółka Spartan Capital Holdings sfinalizowała przejęcie Polkomtela – operatora mobilnej sieci Plus. Wartość transakcji to 18,1 mld złotych, ale po odliczeniu zadłużenia Polkomtela oraz wypłaty dywidendy dla dotychczasowych akcjonariuszy kwota była o 3 mld mniejsza.

Na podium znalazł się Leszek Czarnecki, majątek 7576 mln

Biznesmen z żelazną konsekwencją przestrzega zasady, aby tanio kupować, a drogo sprzedawać. Tak było w przypadku jego przedsięwzięć sprzed lat – Przedsiębiorstwem Techniki Alpinistyczno-Nurkowej, który odsprzedał z zyskiem wspólnikowi, czy Europejskim Funduszem Leasingowym, który sprzedał w najlepszym momencie działalności za 400 milionów euro.

A dalej Michał Sołowow, majątek 6000 mln zł

Ma największy giełdowy portfel na warszawskiej GPW. Większość jego majątku stanowi firma branży chemicznej Synthos, która znakomicie radzi sobie na giełdzie. Pozostałe kluczowe spółki: to developerska Echo Investment, lider produkcji podłóg Barlinek oraz producent ceramiki łazienkowej Cersanit, która właśnie zmieniła nazwę na, zdaniem Sołowowa lepiej brzmiącą, Rovese.

Kolejny w plejadzie jest toruński miliarder Roman Karkosik, majątek 3567 mln zł

Zwany jest polskim Warrenem Buffetem, bo fortunę zawdzięcza giełdzie. W akcjach też ulokował prawie cały majątek. Wartość kontrolowanych przez niego spółek, głównie związanych z hutnictwem, wciąż rośnie, a są to: Impexmetal, Alchemia, Boryszew, Krezus i – jako jedyny na liście gorzej radzący sobie- Hutmen.

Kolejne pozycje w rankingu zajmują:

Jerzy Starak – 2,8 mld zł
Rodzina Wejchertów – 2,5 mld zł
Dariusz Miłek – 2,1 mld zł
Grażyna Kulczyk – 1,9 mld zł
Tadeusz Chmiel – 1,9 mld zł

To złota dziesiątka polskich miliarderów za 2011 r.