Smartphone który potrafi wykryć depresję

0
1281
views

Nasz telefon pełen empatii, brzmi to niedorzecznie. Na pytanie "Jak Pan się dziś czuje?" smartphone raczej nam nie odpowie, jednak być może już niedługo urządzenia te będą zdolne do oceny naszego nastroju, a także do wykrycia pewnych symptomów wskazujących na depresję.

Naukowcy z Uniwersytetu Northwestern pracują właśnie nad pewnym urządzeniem – ma być to rodzaj wirtualnego terapeuty o nazwie Mobilyze. Jego zadaniem będzie wychwytywanie sygnałów mogących wskazywać na obniżony nastrój, i tym samym sprawić, żeby ludzie nie bagatelizowali symptomów, które mogą oznaczać depresję.

Mobilyze ma bazować na systemie algorytmicznym, który zbiera informacje na temat miejsca w którym użytkownik się znajduje, aktywności fizycznej, czynności wykonywanych przez użytkownika, itp. – i na podstawie tej grupy informacji stwierdza, czy zachowania odbiegają od normy i mogą wskazywać na depresję. Te informacje będą pobierane za pomocą technologii znanych już, i wykorzystywanych przez większość smartphonów – np. Bluetooth, GPS, gyros czy Wi-Fi.

W momencie gdy urządzenie wychwyci symptomy mające wskazywać na depresję, może on wysłać odpowiednią wiadomość do rodziny i przyjaciół użytkownika, lub do niego samego, zachęcając go do wyjścia z domu, spotkania z przyjacielem, czy podjęcia jakieś formy aktywności.

Urządzenie zostało przetestowane na ośmiu osobach cierpiących na depresję, u których zauważono poprawę pod koniec eksperymentu. Dalsze badania trwają.

 

https://lh5.googleusercontent.com/-jKZ8p3Zncco/Ty7Z-Ii6hgI/AAAAAAAAAtk/_a3vaQ9-X_g/w564-h168-k/timthumb.php.jpg

maxmania.pl Dla www.Zd24.pl