Gdzie pożyczyć na zakup domu?

0
1471
views

Ranking kredytów hipotecznych. Początek roku nie jest dobrym czasem na rynku kredytów hipotecznych. Dla tych jednak osób, które pomimo tego poszukują najlepszych kredytów na dom, analitycy porównywarki finansowej Comperia.pl przygotowali zestawienie najlepszych obecnie ofert.

Klienci zainteresowani zaciągnięciem kredytu hipotecznego nie mają ostatnimi czasy łatwego życia. Rekomendacja SII Komisji Nadzoru Finansowego negatywnie wpłynęła na zdolność kredytową wielu Polaków – banki mogą im pożyczać niższe kwoty niż dotychczas. Dodatkowo sporo instytucji na początku nowego roku podwyższyło marże swoich kredytów. Choć wzrost w przypadku kredytów w złotych nie wydaje się wysoki (średnio jedynie o 0,1 p.p.), to oznacza to, iż przez 30 lat spłacania kredytu hipotecznego każda rata będzie wyższa o 20 zł, i w sumie odda się ponad 7 tys. zł więcej odsetek.

Horrendalnie wysokie okazują się średnie marże kredytów w euro, które wzrosły przez ostatnie 2 miesiące o ponad 1 p.p. Nawet jeśli kogoś nie odstraszają wyższe marże, to i tak ma jednak pewien problem, bo do wyboru pozostaje mu coraz mniej ofert kredytowych. Kilka banków wycofało się już pod koniec zeszłego roku z udzielania zobowiązań hipotecznych w euro – mowa m.in. o Kredyt Banku, PKO BP, DnB NORD oraz Credit Agricole. Z kolei Alior Bank i Nordea Bank przykręciły kurek z kredytami w euro dla mniej zamożnych klientów.

Dla tych, którzy pomimo tych przeciwności szukają najniższych rat i najatrakcyjniejszych oprocentowań kredytów, eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl stworzyli ranking najlepszych ofert na rynku.

Kredyty w złotych – tłoczno w czołówce
Przy przyjętych przez analityków Comperia.pl założeniach (kredyt na 300 tys. zł, 20-procentowy wkład własny, 30-letni okres spłaty), na podium najlepszych kredytów hipotecznych w złotych znalazły się: Deutsche Bank, bank Citi Handlowy oraz Nordea Bank. W przypadku promocyjnych ofert tych 3 banków oprocentowanie rzeczywiste (a więc uwzględniające wszystkie koszty kredytowe) kształtuje się poniżej 6,30 proc. Wszystkie oferty z czołówki opierają się na tzw. cross-sellingu – bank zobowiązuje się do przedstawienia atrakcyjniejszej propozycji niż standardowa (obniżenie marży kredytowej, czasem opuszczenie prowizji za udzielenie kredytu), ale pod warunkiem, że klient skorzysta z innych produktów instytucji.

Oferta Deutsche Banku dostępna jest dla korzystających z konta db Life (pod warunkiem utrzymywania na nim stałych wpływów) oraz z karty kredytowej, zaś dodatkową obniżkę marży można uzyskać przystępując do produktu ubezpieczeniowego DB Inwestuj w Przyszłość. Dodatkowo bank jest w stanie na rok opuścić marżę do poziomu 0 proc. Aby skorzystać z promocji w Nordea Banku, należy założyć w tym banku konto osobiste, aktywnie użytkować kartę debetową do niego, a także wykupić ubezpieczenie majątkowe. Z kolei w Citibanku należy aktywnie korzystać z konta osobistego, oraz dodatkowo zdecydować się na 2 inne produkty banku, aby zdobyć promocyjne warunki kredytu. W Deutsche Banku i banku Citi Handlowy można uniknąć płacenia prowizji kredytowej.
Jak wynika z analiz ekspertów Comperia.pl, także decydując się na oferty kredytów mieszkaniowych w Banku Zachodnim WBK, ING Banku Śląskim, Banku BGŻ, Banku Ochrony Środowiska oraz w Banku Millennium można „załapać” się na oprocentowanie rzeczywiste na poziomie do 6,50 proc.

 

TOP5 kredytów hipotecznych w PLN

kredyt na 300 tys. zł na 30 lat, wartość nieruchomości 375 tys. zł (więc LTV=80 proc.), raty równe

Bank

Nazwa oferty

Rata

Prowizja

Oprocentowanie rzeczywiste

Deutsche Bank PBC

Kredyt z prowizją 0% – oferta pakietowa

1 812,18 zł

0,00%

6,25%

Citi Handlowy

Kredyt hipoteczny – oferta promocyjna

1 792,87 zł

1,30%

6,28%

Nordea Bank

Kredyt hipoteczny – oferta promocyjna (Prowizja 0%)

1 821,86 zł

0,00%

6,29%

Bank Zachodni WBK

Kredyt hipoteczny – oferta promocyjna

1 790,94 zł

2,50%

6,37%

Nordea Bank

Kredyt hipoteczny – oferta promocyjna

1 783,25 zł

3,00%

6,38%

źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Kredyty w euro – Deutsche Bank i BZ BK biją konkurencję
Także wśród kredytów w euro na szczególną uwagę zasługuje oferta Deutsche Banku. Kredyt na najatrakcyjniejszych warunkach udzielany jest w ramach tej samej promocji co z przypadku kredytów w złotych. Kroku Deutsche Bankowi dotrzymuje Bank Zachodni WBK, z tylko nieznacznie droższą standardową ofertą, różniącą się pod względem kosztów kredytowych głównie koniecznością uiszczenia 2-procentowej prowizji. W tych dwóch bankach rata wyniesie ok. 1 350 zł, czyli o niemal 450 zł mniej niż w przypadku najlepszych kredytów w złotych. Stosunkowo konkurencyjne oferty kredytów w euro mają także Raiffeisen Bank i Nordea Bank – RRSO (oprocentowanie rzeczywiste) oscyluje w granicach 4,5 proc., a rata nie przekracza 1 500 zł.

 

TOP5 kredytów hipotecznych w EUR

kredyt na 300 tys. zł na 30 lat, wartość nieruchomości 375 tys. zł (więc LTV=80 proc.), raty równe

Bank

Nazwa oferty

Rata

Prowizja

Oprocentowanie rzeczywiste

Deutsche Bank PBC

Kredyt z prowizją 0% – oferta pakietowa

1 353,77 zł

0,00%

3,61%

Bank Zachodni WBK

Kredyt hipoteczny

1 343,24 zł

2,00%

3,70%

Raiffeisen Bank

Kredyt hipoteczny – oferta promocyjna

1 473,09 zł

0,00%

4,33%

Nordea Bank

Kredyt hipoteczny – oferta promocyjna

1 489,51 zł

3,00%

4,68%

Deutsche Bank PBC

Kredyt hipoteczny

1 496,01 zł

3,00%

4,73%

źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Dla www.Zd24.pl, www.Comperia.pl