Odkrycia współczesnej medycyny

0
1677
views

2011 rok przyniósł naukowcom szereg odkryć w medycynie, które mogą anihilować takich zabójców jak malaria czy HIV. Niektóre z tych odkryć są naprawdę budujące i dają nadzieję na przełom w zwalczaniu chorób będących prawdziwą zmorą ludzkości.

1. Sklonowane ludzkie komórki macierzyste

W październiku 2011 naukowcy z New York Cell Foundation Laboratory ogłosili, że sukcesem zakończyło się tworzenie ludzkich embrionów przy użyciu technik jakie były stosowane przy słynnym klonowaniu owieczki Dolly w 1996 roku. Może to oznaczać, że klonowanie ludzi to całkiem niedaleka przyszłość. Klonowanie ludzkich komórek macierzystych może wspomóc rezultaty leczenia takich chorób jak choćby cukrzyca. Jednak naukowcom pozostaje jeszcze jeden problem – sklonowana komórka ma dodatkowy zestaw chromosomów, które muszą zostać usunięte, zanim komórka będzie wykorzystana.

2. Gracze złamali kod cząsteczki wirusa HIV

Gracze video gier udowodnili swoją przydatność we wrześniu 2011 roku, kiedy to rozpracowali budowę tajemniczego enzymu retrowirusa. Naukowcy mając problem z odkryciem budowy białka enzymu pochodzącego z wirusa podobnego do HIV, wpadli na pomysł stworzenia internetowej gry, w której gracze z całego świata mogli połączyć swoje siły w budowaniu molekuł. Gra Fold-it została opracowana w labolatorium biochemii profesora Davida Bakera na Uniwersytecie Waszyngtońskim. To co naukowcom zajmowało 10 lat, gracze rozpracowali w trzy tygodnie.

3. Antybiotyk znaleziony w mózgu karalucha

Grupa naukowców z Uniwersytetu Nottingam odkryła, że mózgi karaluchów i szarańczy zawierają bardzo silne antybiotyki. W rzeczywistości substancje znajdujące się w głowach tych owadów mają działanie przeciwbakteryjne. 7 z odkrytych substancji zabija 90% tak zwanych „superbakterii”-metycylinoopornych szczepów gronkowca złocistego, nie szkodząc przy tym ludzkim komórkom. Naukowcy uważają, że substancje te mogą mieć zastosowanie w leczeniu ludzi, jednak potrzeba jeszcze kilku lat badań w tym obszarze.

4. Sposób na młodość

Wydaje się, że naukowcy znaleźli źródło młodości. Badacze odkryli, że kontrolując długość telomerów, które znajdują się na końcach chromosomów, można odwracać oznaki starzenia w komórkach. Teoria została przetestowana na genetycznie wyhodowanych myszach. Myszy pozbawiono enzymu zwanego telomerazą, który zapobiega zanikaniu telomeru. Bez niego starzały się szybciej i cierpiały na różne dolegliwości. Po zaaplikowaniu myszom zastrzyka stymulującego tworzenie się enzymu zaobserwowano proces regeneracji uszkodzeń i odwrócenie procesu starzenia.

5. Komórki macierzyste przełomem w chorobie Parkinsona

Ostatnie lata to bardzo intensywne prace naukowców w leczeniu choroby Parkinsona przy użyciu dopaminy produkowanej przez komórki macierzyste. Ten zabieg okazał się niebezpieczny ponieważ komórki macierzyste mogą powodować raka. W 2011 roku na University of Melbourne's Lachlan Thompson, ogłoszono, że australijscy naukowcy znaleźli sposób na rozróżnienie komórek macierzystych, które pomagają pacjentom i takie, które mogą im wyrządzić potencjalną krzywdę. To pozwala naukowcom usuwać niebezpieczne komórki. Dzięki odkryciu w ciągu najbliższych 5-10 lat jakość leczenia choroby może ulec znacznej poprawie.

6. Skuteczniejsza szczepionka na malarię

Komary to owady, które notorycznie rozprzestrzeniają chorobę jaką jest malaria. Rocznie na tą chorobę umiera 250 mln osób, a koszty leczenia chorych to 12 miliardów dolarów. Naukowcy odkryli jak wykorzystać zainfekowane malarią komary, aby stworzyć szczepionkę przeciw chorobie. Szczepionka stosowana do tej pory charakteryzowała się 50% skutecznością. Nowa forma szczepionki stworzona przy użyciu sporozoity (wczesnej formy malarii) z gruczołów ślinowych zakażonych komarów, ma skuteczność od 90% -100%.

7. Naukowcy z MIT opracowali nowy lek – przełom na miarę penicyliny

W sierpniu 2011 roku naukowcy z Massachussets Institute of Technology (MIT) ogłosili, że ich nowy lek może zwalczać niemal każdy wirus. Lek przejmuje kontrole nad zainfekowaną komórką blokując możliwość replikacji i mutacji wirusa, niszczy wirus i pozostawiając komórkę zdrowa i nienaruszoną. Lek przetestowano w warunkach laboratoryjnych na 15 różnych wirusach, w tym wirusie świńskiej grypy, wywołującym przeziębienia i polio. Lek był skuteczny przeciwko wszystkim wirusom i nie stwierdzono żadnego działania toksycznego.

8. Limfocyt-T zwalcza białaczkę

W sierpniu 2011 naukowcy z Uniwersytetu w Pensylwanii odkryli metodę walki z białaczką. Trzech pacjentów w wieku 64, 65 i 77 lat, od dawna cierpiących na białaczkę, zostało poddanych czterotygodniowej eksperymentalnej kuracji, która zakończyła się sukcesem. Do krwi pacjentów wprowadzano ich własne (wcześniej pobrane), genetycznie zmodyfikowane limfocyty-T. Po umieszczeniu w limfocytach nowego materiału genetycznego wykształciły się w nich tzw. chimeryczne receptory antygenowe. Intensywnie mnożące się komórki zniszczyły w organizmie chorego przeciętnie około 1 kg komórek nowotworowych. Dwaj chorzy zostali całkowicie wyleczeni, a trzeci pacjent jest w stanie znacznie lepszym niż przed kuracją.

https://lh5.googleusercontent.com/-jKZ8p3Zncco/Ty7Z-Ii6hgI/AAAAAAAAAtk/_a3vaQ9-X_g/w564-h168-k/timthumb.php.jpg

maxmania.pl Dla www.Zd24.pl