Anna ruszyła

0
1245
views

„Anna” waży 600 ton i ma 100 metrów długości.  Jest jednym z czterech „kretów” użytych do prac nad drugą linia metra. Dziś pierwszy TBM rozpoczął drążenie tunelu pod Rondem Daszyńskiego. Tym samym rozpoczął się długo oczekiwany etap budowy centralnego odcinka drugiej nitki metra.

O godzinie 12.30 prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz naciskając przycisk dokonała pierwszego uruchomienia maszyny. Przy blasku fleszy stalowy kolos rozpoczął wiercenie,  które od teraz będzie trwało 24h na dobę. Tempo pracy „Anny” to około 10m wydrążonego tunelu na godzinę. Według zapowiedzi, po miesiącu powinna połączyć tunelem Rondo Daszyńskiego ze stacją Powiśle. W tym czasie wyruszy druga z maszyn – „Maria”, która będzie miała do pokonania tę samą trasę. Pozostałe dwa krety rozpoczną pracę w wakacje na odcinku Powiśle – Dworzec Wileński. Cała trasa będzie mieć ponad 6km długości.
Centralnym odcinkiem drugiej linii metra, zgodnie z harmonogramem, mieliśmy pojechać w 2013 roku. Jednak dziś jest niemal pewne, że będzie to rok 2014. Opóźnienia sięgające kilku miesięcy dotyczą nie tylko pracy kretów („Anna”  pierwotnie miała rozpocząć prace na przełomie 2011/2012). Poślizg dotyczy również budowy stacji, chociażby Dworca Wileńskiego.

Sebastian Klauziński

fot. R. Motyl