Gdzie po najlepsze lokaty bankowe?

1
1368
views

Gdzie dziś opłaca się Polakom ulokować swoje oszczędności? Jak zmieniła się bankowa oferta lokat po zmianie zasad naliczania podatku od zysków kapitałowych? Tłumaczą to analitycy porównywarki finansowej Comperia.pl.


31 marca zaczęły obowiązywać nowe zasady naliczania podatku od zysków kapitałowych, zwanego potocznie podatkiem Belki. Swoją główną zaletę, czyli właśnie omijanie podatku, straciły lokaty z dzienną kapitalizacją. Teraz bowiem od zysków z każdej lokaty, niezależnie od częstotliwości kapitalizacji odsetek, pobierany jest 19-procentowy podatek. Jak wpłynęło to na rynek depozytowy? Gdzie aktualnie szukać najlepszych lokat? Eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl znają odpowiedzi na te pytania.

Wielka strata dla oszczędzających

Nie tylko na początku kwietnia, ale właściwie już od początku roku, kiedy znany już był los „antybelek”, wszystkie banki w Polsce rewidowały swoją ofertę depozytową. Dziś ze świecą szukać można nie tylko depozytów z dzienną kapitalizacją odsetek (które jeszcze kilka miesięcy temu był codziennością i hitem oszczędnościowym), ale i dobrych zysków. Znacznie spadły oprocentowania lokat.

Jeszcze w listopadzie czy grudniu 2011 roku średnie oprocentowanie brutto najlepszych dziesięciu wówczas depozytów (na 6 miesięcy, na 5 tys. zł) wynosiło ok. 7,30 proc. Już w lutym br. identyczna średnia wyniosła 6 proc. Aktualnie to 6,11 proc. Odsetki pójdą w dół o jedną piątą. Co więcej, realne zyski (czyli po uwzględnieniu podatku Belki i inflacji – przyjęto ją na poziomie 4 proc. r/r) spadną o połowę, z ok. 2 do 1 proc. A cały czas mowa o TOP10 najlepszych lokat – przeciętne lokaty zdecydowanie nie pozwalają skutecznie walczyć z inflacją, czyli utratą realnej wartości pieniędzy.

Niestety, dzisiejsze najlepsze lokaty jeszcze pół roku temu ledwo mieściłyby się w pierwszej dziesiątce, piętnastce najatrakcyjniejszych depozytów. Wszystko tylko z powodu zmiany w sposobie naliczania podatku.

Brak nowych propozycji na obejście podatku

Niestety, nie widać na horyzoncie nowego produktu bankowego – godnego następcy lokat antypodatkowych. Nie ma równie zyskownego, a jednocześnie pewnego produktu, jakim były depozyty z dzienną kapitalizacją. Spekulowano, że banki zaczną konkurować na tzw. polisolokaty, czyli depozyty w formie ubezpieczenia. Wówczas od zysków nie byłby pobierany podatek. Tak się jednak nie stało – oprocentowanie polis lokacyjnych nie jest lepsze od standardowych lokat.

Gdzie po lokatę?

Któremu bankowi aktualnie najlepiej jest powierzyć swoje oszczędności? Który da więcej niż konkurencja? Wśród lokat na 3 miesiące na szczycie podium Pierwsza Lokata Meritum Banku. Jest to jednak depozyt tylko dla osób, które założą rachunek osobisty Konto Zarabiające. Ze „standardowych” ofert najatrakcyjniej wypadają lokaty w FM Banku, neoBANKU, Get Banku czy depozyt dystrybuowany przez Open Finance. Lokaty FM Banku i Open Finance dostępne są dla każdego w Internecie, bez konieczności posiadania rachunku osobistego.

Kliknij aby powiększyć
TOP10 najlepszych lokat na 3 miesiące na 5 tys. zł Kliknij aby powiększyć
 

W poszukiwaniu lokat półrocznych najlepiej jest zaufać Kredyt Bankowi, FM Bankowi i Alior Bankowi. Żaden z nich nie wymaga posiadania konta osobistego do założenia depozytu. Kredyt Bank posiadaczom konta jest w stanie podwyższyć oprocentowanie nawet do 6,7 proc. w skali roku, o ile przez minimum 4 miesiące na rachunek osobisty będzie wpływać wynagrodzenie w kwocie ponad 2 tys. zł miesięcznie.

Kliknij aby powiększyć
TOP10 najlepszych lokat na 6 miesięcy na 5 tys. zł Kliknij aby powiększyć
 

Na podium lokat rocznych znajdują się depozyty FM Banku, Meritum Banku i Santander Consumer Banku. W Meritum Banku jest wymagane posiadanie czy uruchomienie rachunku osobistego do otwarcia lokaty na 6,20 proc. Dla klientów bez konta w tej instytucji przygotowano lokatę na 6,10 proc.

Kliknij aby powiększyć

TOP10 najlepszych lokat na 12 miesięcy na 5 tys. zł Kliknij aby powiększyć 

 

Mikołaj Fidziński

Dla www.Zd24.pl, Comperia.pl

1 KOMENTARZ