Jubileusz Królowej Elżbiety II

0
1233
views

Wielka Brytania świętuje 60-cio lecie panowania królowej Elżbiety II. Królowa zasiadła na tronie w wieku 26 lat – została koronowana 2 czerwca 1953 roku, oprócz władania Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej panuje także w 15 innych państwach.

Jest także zwierzchnikiem Kościoła anglikańskiego.

Uroczystości ku czci królowej trwają na Wyspach od kilku miesięcy, jednak ich kulminacja nastąpi w czerwcu. Wśród czerwcowych obchodów znajduje się między innymi parada na Tamizie, w której udział wzięła rodzina królewska. W paradzie znalazły się gondole, łodzie Maorysów, dżonki, żeglarscy złoci medaliści z Pekinu, kutry i inne pływające jednostki. Przepłynęły one około 40 kilometrowy odcinek. Paradę prowadziła pływająca dzwonnica z 8 dzwonami. Na kilku barkach rozstawione były orkiestry.
Następnie odbędzie się koncert jubileuszowy przed pałacem Buckingham. A 5 czerwca planowane jest nabożeństwo w Katedrze Św. Pawła, po nim procesja do pałacu Buckingham. Weźmie w niej udział królewska kawaleria. Zostanie oddana salwa z 60 dział. Po przybyciu do pałacu królowa wraz z rodziną pojawi się na balkonie, skąd będzie mogła obserwować przelot samolotów RAFu.

Obchody cieszą się wielką popularnością nie tylko wśród mieszkańców Zjednoczonego Królestwa, ale także wśród turystów. W całej Wielkiej Brytanii można spotkać gadżety z wizerunkiem Elżbiety II i symbolami królewskimi, które stanowią świetną pamiątkę jedynego w swoim rodzaju jubileuszu..

M.Rainka