Warszawa bez elektrośmieci. Szkoły z cennymi nagrodami!

0
1281
views

Ponad 140 szkół biorących udział w programie, 100 ton zebranych elektrośmieci, atrakcyjne nagrody, przeprowadzone działania edukacyjne w zakresie postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Oto tylko niektóre efekty zakończonego właśnie programu „Warszawa bez elektrośmieci” zorganizowanego przez organizację odzysku ElektroEko.

Zwycięzcą pierwszej odsłony programu edukacyjnego „Warszawa bez elektrośmieci” została Szkoła Podstawowa nr 255 im Cypriana Kamila Norwida. Jej uczniowie w ciągu zaledwie sześciu tygodni zebrali niemal 25 ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego! W zamian za wysiłek i zaangażowanie placówka otrzymała nagrody o wartości 20 tysięcy złotych. Zgodnie z własnym życzeniem była to m.in. tablica multimedialna, sprzęt sportowy, oraz materiały dydaktyczne.

„Konkurs miał dwa etapy. Pierwszy był skierowany bezpośrednio do uczniów – dzięki przygotowanym materiałom dydaktycznym zapoznali się z zagrożeniami wynikającymi z niewłaściwego postępowania z elektrośmieciami. Drugi etap polegał na zbiórce elektrośmieci. Zaangażowanie uczniów przełożyło się również na edukację ich rodziców, rodziny czy znajomych. Osiągnięty rezultat: 25 ton zebranych elektrośmieci, jest wspaniałym wynikiem, tym bardziej, że zbiórka trwała niespełna dwa miesiące. Wymagało to wielkiego zaangażowania zarówno od uczniów, rodziców jak i nauczycieli. Odpowiadając na apel władz gmin biorących udział w programie, od września program będzie miał charakter stały. Na zakończenie przyszłego roku szkolnego odbędzie się podsumowanie programu, a biorące w nim udział szkoły zostaną nagrodzone, zgodnie z osiągniętymi wynikami” – powiedział Grzegorz Skrzypczak, Prezes Zarządu ElektroEko.

Jak wykazują badania przeprowadzone przez ElektroEko , zaledwie co trzeci z nas oddaje zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny do odpowiednich punktów zbierania. Dzięki aktywnej postawie uczniów, wiedza na temat postępowania z elektrośmieciami będzie jednak rosnąć.

„Nasi uczniowie wraz z rodzicami zbierali zarówno duży sprzęt, taki jak lodówki czy telewizory, nie brakowało jednak również drobnych elektrośmieci, np. telefonów komórkowych czy suszarek. Dzięki temu wszyscy zaangażowani w projekt choć w najmniejszym stopniu dowiedzieli się, że każdy sprzęt działający niegdyś na prąd lub baterie to elektrośmieci, które bezwzględnie należy oddać do punktów zbierania. Warto podkreślić, że prowadząc zbiórkę uczniowie wykazywali się wielkim sprytem. Jeden z nich rozwiesił na swojej klatce w bloku plakaty, zachęcające mieszkańców do udzielenia pomocy przy zbiórce elektrośmieci. Efekt? Sąsiedzi również zaangażowali się w projekt” – podkreśla Małgorzata Wiaderna, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 255

Drugie miejsce w konkursie „Warszawa bez elektrośmieci” zajęła SP nr 321, trzecie SP nr 133 im. Stefana Czarnieckiego, natomiast na czwartym miejscu sklasyfikowano SP nr 185 im. UNICEF. W programie wzięło udział 140 szkół z całej Warszawy, które w sumie zebrały aż 100 ton elektrośmieci.

Warszawa bez elektrośmieci – szkoła z wiedzą i z nagrodami!

Program edukacyjny „Warszawa bez elektrośmieci” skierowany jest do uczniów klas trzecich, szkół podstawowych. Celem programu jest kształtowanie właściwych postaw ekologicznych poprzez wskazywanie uczniom zagrożeń, jakie dla środowiska stanowią elektrośmieci. Organizatorem programu jest działająca na zasadach not-for-profit organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego – ElektroEko SA.
W pierwszej odsłonie programu edukacyjnego „Warszawa bez elektrośmieci” wzięło udział 140 szkół z Warszawy. Wszystkie placówki otrzymały darmowe materiały edukacyjne – broszury, ulotki, plansze edukacyjne oraz opracowane plany zajęć. Organizatorzy zapowiadają kolejną odsłonę programu na przyszły rok szkolny.

Nie wyrzucaj elektrośmieci do śmietnika

Od 21 października 2005 r. obowiązuje w Polsce ustawa o Zużytym Sprzęcie Elektrycznym i Elektronicznym (ustawa o ZSEE z 29 lipca 2005 r.), według której, wszystkie zużyte urządzenia działające na prąd lub na baterie – m.in.: telewizory, pralki, lodówki, miksery, mikrofalówki, golarki elektryczne, wiertarki, telefony komórkowe, komputery, video, a także świetlówki i żarówki energooszczędne – to odpady, których nie można wyrzucać razem z innymi odpadami do śmietnika ponieważ zanieczyszczają środowisko. Grozi za to kara grzywny od 500 do 5 000 zł.

Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie, elektrośmieci pochodzące z gospodarstwa domowego można oddać bezpłatnie i w dowolnej ilości do specjalnego punktu zbierania, oraz w przypadku dokonywania zakupu nowego sprzętu, również do sklepu (w myśl zasady stary za nowy, bez względu na markę). By uzyskać szczegółowe informacje na temat prowadzonych programów zbiórki elektrośmieci oraz dowiedzieć się gdzie znajduje się najbliższy punkt oddawania ZEEE warto wejść na stronę internetową www.elektrosmieci.pl. Na wszystkie pytania odpowiadają również konsultanci infolinii 801 011 180 (koszt połączenia zgodnie ze stawką operatora).