Piotrków Trybunalski żegna Bena Giladiego

0
1758
views

Zmarł Ben Giladi – Nowojorczyk z sercem w Piotrkowie Trybunalskim. Człowiek, który bardzo aktywnie działał w organizacjach integrujących piotrkowskich Żydów rozproszonych po całym świecie, długoletni redaktor i wydawca czasopism "New Bulletin", a od roku 1996 "The Voice of Piotrkow Survivors".

Ben Giladi urodził się w 1925 roku w Piotrkowie Trybunalskim – przedwojennym centrum kultury i religii żydowskiej. W latach II wojny światowej był przymusowym robotnikiem w piotrkowskich hutach szkła "Hortensja" i "Kara", więźniem niemieckiego obozu pracy w Częstochowie oraz niemieckich obozów koncentracyjnych Buchenwald, Dora i Nordhausen. Po wyzwoleniu wrócił do Polski. Podjął studia na Uniwersytecie Łódzkim i zaangażował się w ruch syjonistyczny. W roku 1950 był zmuszony opuścić kraj, wyemigrował do Izraela a stamtąd do Stanów Zjednoczonych, gdzie zamieszkał w Nowym Jorku. Tam żył i tworzył, najpierw "New Bulletin", a od roku 1996 "The Voice of Piotrkow Survivors".

Przyczynił się do wydania w języku żydowskim i hebrajskim monumentalnej księgi pamięci piotrkowskich Żydów (1965 r.) oraz książki "A Tale of One City: Piotrkow Trybunalski" (1991 r.). Ben Giladi był współinicjatorem i współfundatorem renowacji grobów na cmentarzu żydowskim w Piotrkowie, pomnika przy ul. Wolborskiej (w Lesie Wolborskim) i tablic upamiętniających martyrologią piotrkowskich Żydów. 15 listopada 2000 roku piotrkowscy radni przyznali mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta oraz Złoty Medal Zasługi dla Piotrkowa Trybunalskiego. W roku 2010 w serii wydawniczej Biblioteka Piotrków 800 ukazała się książka Bena Giladiego "Opowieść o jednym mieście".