Nowa Toyota GT86

0
1329
views

Na przełomie lipca i sierpnia br. w polskich salonach Toyoty zadebiutuje długo oczekiwany przez media i klientów nowy pojazd sportowy Toyoty – model GT86.

Od początku prac nad tym projektem, inżynierom Toyoty przyświecało jedno założenie – zmaksymalizować wrażenia z jazdy i dać kierowcy prawdziwą radość z prowadzenia. Dzięki klasycznej konstrukcji samochodu sportowego, uzupełnionej o najnowsze osiągnięcia techniki, powstał pojazd o bezkonkurencyjnych właściwościach jezdnych w swojej klasie.

Samochód według założeń miał czerpać z najbardziej klasycznych wzorców pojazdów sportowych. Efektem prac rozpoczętych w zakładach projektowych Toyoty w 2006 roku, jest powstanie jedynego na świecie auta z napędem na tylne koła i wolnossącym silnikiem typu boxer umieszczonym z przodu. Konstrukcja ta ma jeden z najniżej położonych środków ciężkości, doskonałe rozłożenie masy, oraz optymalny stosunek mocy do masy. Te parametry definiują sportowy charakter GT86.
GT86 powstało we współpracy Toyoty i Subaru. Koncern Toyota miał wiodący udział i odpowiada za fazy przygotowania koncepcji pojazdu, stylistykę i projekt techniczny. Dalsze prace rozwojowe prowadzone były wspólnie. Subaru nadzorowało rozwój i wdrażanie projektu z wykorzystaniem rozwiązań i technologii obu firm, oraz dostarczyło silnik, wzbogacony przez Toyotę o własną technologię wtrysku D-4S i 6-stopniową skrzynię biegów. Testy drogowe i torowe prowadzone były przez zespoły obu koncernów, zaś dopracowanie szczegółów wyposażenia i finalne dostrojenie każdy z producentów przeprowadził indywidualnie. Przez cały okres prac nad projektem, połączone zespoły inżynierów Toyoty i Subaru działały wspólnie jako „Team 86”.

Dziedzictwo
Toyota zdecydowała się nadać pierwszemu projektowi sportowemu po latach nazwę, która odwołuje się do sportowego dziedzictwa firmy. Pierwszy człon – „GT”- nawiązuje do modelu 2000GT z 1965 roku. To wyprodukowane w liczbie tylko 337 egzemplarzy coupe z dwulitrowym, sześciocylindrowym silnikiem rzędowym, ugruntowało reputację Toyoty jako producenta samochodów sportowych. 2000GT było inspiracją dla twórców nadwozia GT86, które choć zaprojektowane pod kątem praktycznych zalet i zoptymalizowane aerodynamicznie, zachowuje cechy pokrewieństwa z 2000GT.
Drugi człon nazwy – „86” – nawiązuje do legendarnego sportowego modelu Corolla Levin AE86, produkowanego w latach 1983-1987. Liczba 86 jest kluczem do projektu nowego samochodu, GT86: od początku prac przyjęto wewnętrzne oznaczenie kodowe 086A, zarówno średnica jak i skok tłoka wynoszą 86 mm, a nawet chromowane końcówki wydechu mają średnicę 86 mm.

Funkcjonalność i radość z prowadzenia
Podczas projektowania GT86 wszelkie aspekty konstrukcji podporządkowano funkcjonalności samochodu, rozumianej przez inżynierów Toyoty jako maksymalnej przyjemności z prowadzenia, przydatności w codziennej eksploatacji, oraz przyjemności z posiadania pięknego pojazdu.
Przy długości 4240 mm, szerokości 1775 mm, wysokości 1285 mm i rozstawie osi 2570 mm, GT86 jest najbardziej zwartym czteromiejscowym samochodem sportowym świata. Niewielkim wymiarom towarzyszy nisko położony środek ciężkości i doskonałe właściwości aerodynamiczne (współczynnik oporu powietrza 0,27).
Kokpit GT86 podporządkowany jest ergonomii. Pod kątem funkcjonalności zoptymalizowano umiejscowienie, kształt i działanie każdego z jego elementów – rodzaj i wielkość kierownicy, układ wskaźników i przełączników, konstrukcję i wykończenie foteli itd.

Kierownica o średnicy 365 mm jest najmniejszą z zainstalowanych kiedykolwiek w samochodach Toyoty i zapewnia doskonałą wygodę i precyzję prowadzenia.
Biodra kierowcy znajdują się na wysokości zaledwie 400 mm nad podłożem – niżej, niż we wszystkich innych seryjnych Toyotach i o 7 mm niżej, niż w Porsche Cayman. Fotele i pozycję kierowcy dopracowano do ergonomicznej perfekcji, w czym pomogły długotrwałe testy na trasach rajdowych i torze Nurburgring. Ich profil zapewnia doskonałe podparcie przy zmiennych kierunkach przeciążeń, oraz wygodę jazdy i operowania lewarkiem zmiany biegów.
Dodatkową korzyścią z zastosowania silnika w układzie boxer jest – oprócz nisko położonego środka ciężkości pojazdu – jego zwarta konstrukcja, umożliwiająca wysunięcie skrzyni biegów w przód, co zapewnia kierowcy wygodę operowania pedałami.
Po złożeniu oparcia tylnej kanapy uzyskuje się przestrzeń bagażową, mieszczącą cztery standardowe opony i dodatkowe wyposażenie rajdowe.

Silnik: 100 KM z litra pojemności bez sprężarki
Jednostką napędową GT86 jest opracowany przez Subaru, czterocylindrowy, wolnossący, wysokoobrotowy silnik benzynowy o pojemności skokowej 1999 cm3, wyposażony w nową generację systemu Toyota D-4S. Dzięki oddzielnym wtryskiwaczom, w zależności od warunków pracy silnika paliwo może być wtryskiwane bezpośrednio do cylindra oraz do kanału dolotowego lub tylko bezpośrednio do cylindra, co zapewnia zawsze optymalny skład mieszanki i przekłada się na szybkość reakcji na dodanie gazu oraz większą moc i większy moment obrotowy w szerokim zakresie prędkości obrotowych. Rozwiązanie to obniża także zużycie paliwa i ogranicza emisję niepożądanych substancji.
Silnik może osiągać prędkość obrotową do 7400 obr./min., po czym kontrolka na tablicy przyrządów informuje kierowcę o konieczności zmiany biegu; ogranicznik obrotów działa bardzo delikatnie, bez gwałtownego odcięcia.
Czterocylindrowemu boxerowi towarzyszy sześciobiegowa przekładnia manualna lub opcjonalnie sześciobiegowa skrzynia automatyczna. Wyposażona w trójstożkowe synchronizatory przekładnia manualna wyróżnia się wyjątkową łatwością zmiany biegów przy krótkim skoku lewarka, zaś skrzynia automatyczna jest najszybciej działającą tego typu przekładnią na świecie z czasem przełączania biegów 0,2 sekundy. Przekładnia automatyczna może pracować w trybach ręcznym (M), sportowym (S) i automatycznym (D), który jednak dopuszcza ingerencję kierowcy za pomocą manetek przy kierownicy.
Moc przekazywana jest na tylne koła za pośrednictwem mechanizmu różnicowego o ograniczonym uślizgu.
GT86 dysponuje mocą 200KM i momentem obrotowym 204 Nm, dzięki czemu przyśpieszenie od 0 do 100 km/h wynosi 7,6 sek., a prędkość maksymalna 226 km/h (dane dla wersji z manualną skrzynią biegów). Średnie zużycie paliwa to 7,1l/100 km.

Doskonałe wyważenie, neutralne prowadzenie
Konstruktorzy GT86 poświęcili dużo wysiłku na ograniczenie masy pojazdu. Podczas gdy samochody tej klasy z dwulitrowym silnikiem ważą średnio ok. 1300 kg, GT86 waży jedynie 1240 kg. Niskiej masie towarzyszy duża sztywność nadwozia, uzyskana dzięki starannemu projektowaniu i wykorzystaniu stali o podwyższonej wytrzymałości. Pokrywę silnika wykonano z aluminium.
Zastosowanie silnika typu boxer i napędu na tylną oś pozwoliło obniżyć położenie środka ciężkości do zaledwie 460 mm nad asfaltem i uzyskać idealny rozkład mas 53:47. Nieco większe obciążenie przodu zdecydowanie poprawia zachowanie samochodu przy dynamicznej jeździe torowej i zapewnia większe wyczucie układu kierowniczego. Układ kierowniczy o sportowym przełożeniu 13:1 zaopatrzono w elektryczne wspomaganie.
GT86 wyposażony jest standardowo w ABS, elektroniczny korektor siły hamowania EBD, wyłączany system kontroli trakcji (TRC) i trójstopniowy system wspomagania stabilności VSC (również w pełni wyłączalny).

Ceny i wyposażenie
Toyota GT86 będzie dostępna w Polsce w dwóch wersjach wyposażenia, Sol i Prestige. Już wersja Sol zawiera kompletne wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa, komfortu i multimediów. Standardowymi elementami wersji Sol jest m.in.: 6 poduszek powietrznych, felgi aluminiowe w rozmiarze 17 cali, reflektory ksenonowe ze spryskiwaczami, światła LED do jazdy dziennej, automatyczna klimatyzacja dwustrefowa, system bezkluczykowego otwierania i uruchamiania pojazdy Easy Entry, tempomat, czy system multimedialny Toyota Touch.
W wersji Prestige Toyota GT86 jest wyposażona dodatkowo w skórzaną tapicerkę łączoną z Alcantarą, oraz podgrzewane fotele przednie.
Cena kompletnie wyposażonej Toyoty GT86 Sol z manualną skrzynią biegów wynosi 129 900 zł. Wersja Prestige kosztuje 136 900 zł. Dopłata do automatycznej skrzyni biegów wynosi 7 000 zł. Od sierpnia dostępny będzie także pakiet stylistyczny Aero, w cenie 8 000 zł.
Zamówienia na model GT86 można składać od kwietnia br. Pierwszy samochód zostanie dostarczony klientowi w Polsce na początku lipca, kolejne we wrześniu br.

AMX