Bilans po burzach i trąbach powietrznych

0
1142
views

Strażacy od wczoraj  mają pełne ręce roboty. Według wstępnych informacji Państwowej Straży Pożarnej 105 budynków zostało zniszczonych na północy Polski po przejściu wichury i trąb powietrznych.

Blisko połowa z nich znajduje się na Pomorzu. Właśnie ten region najbardziej ucierpiał w wyniku nawałnicy. Prawie tysiąc osób nie ma prądu, bo w wielu miejscach drzewa pozrywały linie energetyczne. Chodzi między innymi o gminy Osiek i Smętowo Graniczne – donosi rmf24.pl.

Jednak najbardziej ucierpiały powiaty: starogardzki, kwidzyński i sztumski. W tym rejonie zginęła jedna osoba, a pięć zostało rannych. Trąba powietrzna w miejscowości Wycinki przewróciła domek letniskowy, zabijając mężczyznę i raniąc cztery inne osoby.

Nawałnica wyrządziła też wiele szkód w woj. kujawsko-pomorskim, głównie w powiatach tucholskim i świeckim. Tam trąba powietrzna była tak silna, że połamała wszystkie drzewa na powierzchni 300 hektarów. W sumie połamanych zostało ok. 300 tys. drzew – informuje tvn24.pl.

Droga między miejscowościami Tuchola i Tleń jest nieprzejezdna na odcinku ok. 2 km. Strażacy twierdzą, że usuwanie z niej powalonych drzew zajmie jeszcze dużo czasu. Podobnie może być na innych lokalnych drogach w województwie.

Źródło: rmf24.pl