Anonimowy portret pamięci

0
1308
views

Minuta ciszy upamiętniająca wybuch Powstania Warszawskiego minęła i miasto wróciło do normalnego trybu życia. Jednak dyrektor muzeum PW chciał zostawić kolejny, trwalszy ślad naszej pamięci o ofiarach powstania.

           1 sierpnia w parku Skaryszewskim powstała mozaika ku czci powstańców. Inspiracją dla autora projektu , Michała Zadry był wiersz Antoniego Słonimskiego pt. „Mogiła”. Jego fragment, jak również portret nieznanej kobiety, która najpewniej zginęła podczas walk, tworzą razem obraz i hołd bezimiennych ofiar Powstania Warszawskiego.

           Dyrektor muzeum Powstania Warszawskiego tłumaczy, że wydarzenia 1944 roku przyniosły śmierć tysiącom żołnierzy, ale nie sposób nie wspomnieć o zwykłych mieszkańcach miasta, którzy stracili wówczas życie.
Dlatego też zrealizowano projekt składający się z 33 tys. białych, kremowych i szarych kamieni, który ma pozostać wspomnieniem anonimowych ofiar insurekcji. Warszawiacy wzięli czynny udział w inicjatywie, przynosząc do muzeum kamienie, jak również dołączając listy z historiami rodzinnych tragedii tamtych czasów.

 

Marlena Jabłońska

Źródła:

Gazeta Wyborcza;

zdjecie: MPW