Erich von Däniken we Wrocławiu

0
1412
views

Od 23 do 26 VIII 2012r. odbędzie się we Wrocławiu XXVII Ogólnopolski Konwent Miłośników Fantastyki „POLCON” 2012.
Organizatorami imprezy są Dolnośląski Klub Fantastyki „Vratislavia Fantastica” oraz Centrum Kultury „Zamek”.

Zaprezentuje tu swoją twórczość wielu pisarzy, naukowców, twórców komiksów. Będą też liczni wydawcy fantastyki, krytycy i wielu dziennikarzy.
Zobaczymy pokazy multimedialne, filmy, wystawy grafiki i malarstwa S F, gry i panele dyskusyjne. Będzie manga i anime. Organizatorzy przygotowali też wiele konkursów.
Festiwal uświetnią zaproszeni goście z kraju jak Andrzej Sapkowski, czy ze świata ,jak Miroslav Zamboch, Peter V. Brett, Edward Lee. Wśród nich pojawi się twórca paleoastronautyki, słynny Erich von Däniken.
Jest to niewątpliwie sukces Janusza Zagórskiego, jednego z koordynatorów „Polconu” i jego współpracowników z Niezależnej Telewizji NTV, dzięki którym udało się nawiązać kontakt ze słynnym pisarzem i zorganizować jego przyjazd. Pieniądze na ten cel wyłożyły władze miasta.
Oficjalnie to właśnie NTV patronuje wizycie pana Dänikena.

Słynny twórca teorii o pozaziemskich odwiedzinach naszej planety przed tysiącami lat i wpływie
tych obcych cywilizacji na ludzkość, napisał ponad 30 książek, przetłumaczonych na wiele języków, a ich nakład łącznie przekroczył liczbę 60 000 000 egzemplarzy.
Jak sam powiedział podczas telefonicznej konferencji prasowej, 24 lipca, w pierwszej swojej książce „Rydwany bogów” z 1968r zawarł wiele pytań, które sobie stawiał, ale czytelnicy odebrali je jako gotowe teorie. Mówił, że kolejne 31 książek stanowiło kontynuację tej pierwszej w poszukiwaniu odpowiedzi.
Na pytanie co go zainspirowało do zainteresowania się tą tematyką, odpowiedział, że religia.
Jako uczeń jezuickiej szkoły z internatem, czytał i tłumaczył wiele biblijnych tekstów.

To właśnie w trakcie tej lektury, zaczął mieć wątpliwości, czy prawdziwy Bóg może się mylić i czy potrzebuje pojazdu do przemieszczania się?
To dało mu impuls do kolejnych poszukiwań na długie lata. Wiele dowodów na swoje teorie, znalazł w licznych starożytnych tekstach jak choćby Mahabharata, ale też w rozsianych po całej planecie artefaktach. Dotrwały one do naszych czasów. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują: malowidło przedstawiające „kosmonautę z Palenque”, ogromne figury zwierząt płaskowyżu Nazca, widoczne dopiero z lotu ptaka, kryształowa czaszka i wiele, wiele innych.
W Polsce najbardziej rozsławiła pisarza seria komiksów „Według Ericha von Dänikena” z tekstami Arnolda Mostowicza i Alfreda Górnego. Rysunki wykonał Bogusław Polch.
Nawet pamiętam te komiksy, bo czytałam je razem z moimi dziećmi.
Utkwiła mi też szczególnie w pamięci, wśród innych książek tego autora, pozycja
„Wspomnienia z przyszłości”, ponieważ był wyświetlany w Polsce film o tym samym tytule, który dane mi było obejrzeć.
Wspaniale będzie zobaczyć teraz pana Dänikena na żywo.

We Wrocławiu słynny Szwajcar zaprezentuje nam w piątek, 24 sierpnia, dwa wykłady.
W pierwszym „Däniken Total”obiecał poruszyć również temat kalendarza Majów i jego końcowej daty 21 XII 2012r.
Niezwykle interesująco zapowiada się także druga jego prezentacja „Starożytny Egipt”.
Mamy zobaczyć filmy i zdjęcia z niedawno odkrytych w Wielkiej Piramidzie pomieszczeń, a także fotografie podziemnego jeziora pod tą piramidą, o którym wspominają księgi sprzed 2500 lat.
Tym, których zainteresował temat, proponuję odwiedzić oficjalne strony „POLCONU” lub Niezależnej Telewizji NTV.
Tam można uzyskać więcej szczegółów na temat imprezy i zarezerwować sobie bilety, by mieć pewność, że nie ominie nas szczęście usłyszenia na żywo słynnego Ericha von Dänikena.

Pozdrawiam

Elżbieta Szczerkowska

Zespół Niezależnej Telewizji NTV. Janusz Zagórski – przy mikrofonie, jeden z koordynatorów POLCONU