Obchody Święta Wojska Polskiego

0
1308
views

Przy okazji święta poruszono temat miejsca kraju w NATO. W kościele przemówili przedstawiciele Niemiec i USA. Dwie godziny później prezydent Komorowski zapowiedział utworzenie tarczy antyrakietowej, która wzmocni bezpieczeństwo kraju i NATO.

Podczas głównych uroczystości na placu Piłsudskiego prezydent podkreślił znaczenie utworzenia tarczy antyrakietowej. – Potrzebna jest nasza, polska tarcza, będąca jednocześnie fragmentem wielkiego, ogólnonatowskiego systemu – powiedział Komorowski. Budowa tarczy rozpocznie się po zakończeniu misji w Afganistanie i będzie pochodziła ze środków finansowych obecnie przeznaczonych na tę misję.

Innym akcentem międzynarodowym była obecność przedstawicieli Niemiec i USA podczas mszy w katedrze polowej. Wystąpili z krótkim przesłaniem w imieniu żołnierzy poległych w walce. Richard Spencer, biskup pomocniczy armii Stanów Zjednoczonych przypomniał o bohaterstwie żołnierzy i o tym, że przeszli pełną drogę do życia wiecznego. Jego słowa nie zostały przetłumaczone na język polski podczas mszy.

Na plac Piłsudskiego przyszło ok. 3 tys. osób. Zobaczyli uroczystą musztrę, zmianę warty, składanie wieńców oraz prezentację wozów bojowych. Dzieci i dorośli wchodzili na dach Rosomaka, stawali obok lufy armatohaubicy „Dana” oraz siadali za kierownicą „Humvee”. Na koniec uroczystości stanęli wzdłuż drogi defilady. Żołnierze przemaszerowali z placu Piłsudskiego do Muzeum Wojska Polskiego, w którym odbył się festyn.

To dwudziesty rok, w którym święto Wojska Polskiego obchodzimy 15 sierpnia. Wcześniej uroczystość miała miejsce 3 maja, a w okresie PRL-u 12 października.