Wizyta Cyryla w Polsce – wydarzenie bezprecedensowe

1
1363
views

Media w Rosji oceniają, że rozpoczęta  17 sierpnia (czwartek) wizyta patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla w Polsce jest bezprecedensowym wydarzeniem w historii dwóch krajów.

Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz – którego cytuje dziennik "Izwiestija" – stwierdził, że przesłanie, które zostało podpisane przez  zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, "doprowadzi do przełomu w stosunkach między dwoma narodami i chrześcijańskimi religiami".

Dziennik "Izwiestija" przypomniał, że "żaden ze zwierzchników Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej nie odwiedził jeszcze katolickiej Polski". "Między (poprzednim) patriarchą Aleksym II i papieżem Janem Pawłem II, etnicznym Polakiem, było wiele rozbieżności. Zwierzchnik Cerkwi występował przeciwko wizycie zwierzchnika katolików w Rosji" – dodała rosyjska gazeta.

PAP

1 KOMENTARZ

  1. Doczekaliśmy Wielkiej Rzeczy trudnej do porównania w historii dwóch krajów. Tworzenie mostów ponad podziałami to jest słuszne patrzenie w przyszłość. Bliskość sąsiedztwo i partnerstwo Jednoczy. Przepływ informatyczny kulturowy pokoleniowy wskazany.