Odznaczenia przyznane, ale nieprzekazane

0
1286
views

W sobotę miała odbyć się gala z okazji 35-lecia Warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka, podczas której planowano wręczyć ordery najbardziej zasłużonym lekarzom. Ale uroczystość odwołano w ostatniej chwili.

Impreza nie doszła do skutku, bo okazało się, że prezydent nie podpisał odznaczeń. Pojawiły się komentarze, że powodem tej decyzji jest nieciekawa sytuacja finansowa szpitala.

Placówka jest zadłużona od kilku lat, w chwili obecnej na około 200 mln zł. Dyrekcja tłumaczy, że wszystkiemu winne są nowe zasady finansowania procedur medycznych, przez które szpitale takie jak CZD, czyli wykonujące skomplikowane i kosztowne zabiegi, dostają od państwa za mało pieniędzy.

Na początku września dyrektor, prof. Janusz Książyk wysłał list do premiera, ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, prezes NFZ i parlamentu, w którym prosił o pomoc w ratowaniu szpitala. W odpowiedzi usłyszał od ministra, że kłopoty CZD wynikają z przerostu zatrudnienia i zbyt wysokich płac. Dostał też od niego dwa tygodnie na przedstawienie planu naprawczego. Termin mija w piątek.

 

Źródła: rzeczpospolita.pl, tvnwarszawa.pl