Dobry tuszu jest gwarancją dobrej pracy drukarki

1
1382
views

Tusze i tonery do drukarek – jak dobrać odpowiedni? Dobór odpowiedniego tuszu jest gwarancją dobrej pracy drukarki oraz perfekcyjnego wydruku. Kupując drukarkę, trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Dobór odpowiedniego tuszu do drukarki to gwarancja jej łatwej i niedrogiej eksploatacji. Niektórzy dopiero kupując tusze lub tonery do swojej nowej drukarki, dowiadują się, że materiały eksploatacyjne do danego modelu są najdroższe na rynku. Dlatego jeżeli zależy nam na mniejszych kosztach używania drukarki, przed jej zakupem należy sprawdzić ceny tuszów lub tonerów do drukarki.

Kupując drukarkę, trzeba też wybrać – czy ma to być drukarka atramentowa, czy laserowa. Jeśli ma to być drukarka atramentowa trzeba się zdecydować, jaki ma mieć tusz – rozpuszczalnikowy czy pigmentowy. Tusz rozpuszczalnikowy jest cieczą z rozpuszczonymi barwnikami. Jego wadą jest podatność wydruków na czynniki zewnętrzne, takie jak blaknięcie pod wpływem promieni UV, tarcie czy wodę. Tusz pigmentowy, tym się różni od rozpuszczalnikowego, że zawiera w sobie cząstki stałe, czyli pigmenty.

Jest bardziej odporny na czynniki zewnętrzne, ale jego wadą jest dość duża wielkość kropli – wydruk ma mniejsze spektrum barw. Ponadto tusz pigmentowy jest nieco droższy od rozpuszczalnikowego. Toner jest to proszek używany w drukarkach laserowych. Po naniesieniu tonera na papier utrwalany jest on w wysokiej temperaturze.

Toner jest bardziej wydajny niż tusz. Jeden toner wystarcza zwykle na druk paru tysięcy stron w bardzo wysokiej rozdzielczości. W przypadku złego wyboru tonera do drukarki laserowej, można osiągnąć kiepską jakość wydruku, a nawet doprowadzić do uszkodzenia drukarki. Trzeba bardzo dokładnie sprawdzać, dla jakiego modelu drukarki przeznaczony jest dany toner. Niektóre tonery HP, mogą być obsługiwane przez różne drukarki.

Warto kupować przetestowane materiały eksploatacyjne, by nie mieć problemów ze źle dobranymi, słabej jakości tuszami i tonerami do drukarek.

 

PL

1 KOMENTARZ

  1. Ja niestety zepsułem dwie drukarki przez stosowanie zamienników. Jedna to starszy epson, druga to canon. Wyleczyłem się z zamienników i poszukuję w dobrych cenach oryginalnych tuszy. Nie wiem jak bardzo dobre byłyby zamienniki to jakości oryginałów nie dorównają.