Funkcje kart, o których nie mieliście pojęcia

0
1287
views

Trudno spotkać obecnie Polaka, który nie ma w portfelu karty płatniczej czy kredytowej. Jednak nie każdy zna ich ukryte właściwości, pomimo częstego korzystania. Przyjrzyjmy się więc pięciu możliwościom, jakie dają współczesne karty.

PayPass i PayWave – te funkcje, choć wprowadzone niedawno, zdecydowanie zyskują na popularności. Jeszcze niestety nie każdy zna ich możliwości. Największą zaletą jest możliwość dokonania płatności do 50zł bez przekazywania karty sprzedawcy i bez wprowadzani kodu PIN – zmniejsza to ryzyko zgubienia karty. Jednocześnie jeśli chcemy dokonać płatności na wyższą kwotę, to również wystarczy zbliżenie karty (bez przekazania sprzedawcy) i wprowadzenie kodu PIN.

Chargeback – jest to tak zwane obciążenie zwrotne, które stosowane jest w przypadku podwójnego pobrania z naszego konta pieniędzy przez sprzedawcę. Możemy również z niego skorzystać wtedy, gdy sprzedawca nie wywiązał się z umowy z nami zawartej – na przykład nie otrzymaliśmy towaru który zamówiliśmy. Choć funkcja ta jest bardzo mało znana, to jej zalety są ogromne – zamiast procesu sądowego z nierzetelnym sklepem wystarczy zgłoszenie sprawy do agenta rozliczeniowego i firmy wydającej nam kartę.

Identyfikacja klienta – w niektórych przypadkach karty kredytowe czy płatnicze mogą służyć jako dodatkowy dokument potwierdzający naszą tożsamość – szczególnie wtedy, gdy wymagany jest więcej niż jeden, a posiadamy jedynie dowód osobisty.

Funkcje prestiżowe – niektóre karty, najczęściej złote czy platynowe, mają funkcję pozwalającą nam na wstęp do specjalnych lokali czy imprez dla VIP-ów. Choć korzyści dla zwykłego śmiertelnika są raczej niewielkie, to w przypadku dużych pieniędzy sprawy takie mogą się czasem przydać.

Dodatkowe bonusy – ostatnim elementem związanym z kartami o którym wie niewiele osób jest możliwość wykorzystania go w rozmaite sposoby. Chodzi na przykład o powiązanie z programami partnerskimi (np. BZ WBK i Payback) czy możliwość skorzystania z bezpłatnego ubezpieczenia NNW.

PL