Noworoczne obyczaje

0
1055
views

Goniąc za szczęściem. Z nastaniem Nowego Roku, wszyscy wierzymy, że będzie nam lepiej, poprzez posiadanie obfitości finansowej oraz zdrowia. W dawnych czasach, ludzie wierzyli, że aby to wszystko osiągnąć trzeba temu szczęściu trochę dopomóc.

Smażone jagódki

Na Podlasiu, przez stulecia obowiązywał zwyczaj zjadania w Nowym Roku smażonych jagód z cukrem, które symbolizowały tam zdrowie i wszelką pomyślność. Gdy w jakimś domu nie było takowego przysmaku, sąsiedzi ze szczerego serca, dzielili się smażonymi jagodami, wierząc, że szczęście ich tym bardziej nie opuści.

Wyrzuć dziurawe skarpety

W dawnej Polsce pamiętano z nastaniem Nowego Roku, aby wyrzucić z domu wszystkie dziurawe skarpetki, które według ich mniemania przyciągały złe licho.

Popróbuj słodkiego wina

W Małopolsce w Nowym Roku, wychodzi się przed drzwi swojego domu i głośno wypowiada się marzenia, które wymagały rychłego spełnienia. Popijano wówczas słodkie wino, które symbolizowało dobrobyt, za którym tak wszyscy tęsknią. Ten obyczaj kultywuje się w niektórych rodzinach po dzień dzisiejszy.

Lukrowane bezy z pianką

Na Podlasiu, w Nowym Roku, przez pierwszy tydzień od jego nastania, spożywa się słodkie bezy z pianką, które mają siłę przyciągania przez wszystkie 365 dni zdrowia i ogólnego zadowolenia.

W tym roku wierzmy, że będzie lepiej, a z całą pewnością nie będziemy musieli kultywować tych wszystkich obrzędów.

 

Ewa Michałowska – Walkiewicz