To jest Polska Fikcja

0
1133
views

Ekologia to nie styl bycia, pewien sposób na życie i własną tożsamość. Jak ekologia nas wciąga. Najczęściej zaczynamy zastanawiać się nad tzw: zdrową żywnością,zdrowe jedzenie to podstawa dobrego samopoczucia, potem szukasz produktów z bio-certyfikatem.

Gdy nadchodzi sezon, częściej wsiadamy na rowerek, wytargany z piwnicy to wszystko oczywiście robimy dla zdrówka i oszczędności, zaczynamy częściej zakręcać kran, najpierw z ciepłą wodą, a myjąc zęby zimna nie leje się ciurkiem.

Jesteś prawie ekologiczny, dodaj do tego ubrania z naturalnych tkanin, głównie z bawełny delikatne i miłe dla skóry oraz oczywiście dla środowiska. Kolejnym bardzo istotnym etapem bycie ekologicznym jest segregacja naszych domowych śmieci, z tym zapewne większość ma pewien problem.

Kiedyś będziesz musiał iść do pojemników (na szkło, papier, plastiki, itp.) dwieście czy trzysta metrów, zrób to z ochotą i uśmiechem. U niektórych lokatorów twojego bloku będzie budziło to zdumienie. Odpowiesz im, że robisz to dla ruchu (oczywiście twojego zdrowia), popierasz recykling, bo to przynosi oszczędności i chroni środowisko oraz dajesz dobry przykład innym, zwłaszcza młodzieży i nie masz nic przeciwko temu, aby jeszcze ktoś na tym zarobił.

Kiedyś jednak zauważyłeś jak ekipa opróżniała to co zostało przez ciebie i innych bohaterów poselekcjonowane wrzuca do jednego wspólnego pojemnika na samochodzie( kogiel, mogiel).Czy ci się przewidziało?, bo to brak sensu, po prostu głupota.

Od pewnego czasu zauważyłeś że w śmietniku twojego domu z pojemnikami "ogólnego zastosowania" wstawiono nowiutkie pojemniki na odpady selekcjonowane. I co widzisz? Puste, a obok nie złożone pudła tekturowe, lub wrzucane do pojemników "ogólnych", które szybko się zapychają, podobnie sterty gazet – zamiast do pojemników do tego przeznaczonych na makulaturę skotłowane są z odpadkami kuchennymi i innymi śmieciami.

Jak widać, dla wielu podstawowy styl życia sprowadza się do "bez wysiłku, byle jak i wszystkich gdzieś". I jak tu zostać prawdziwym bohaterem, ratującym środowisko nas otaczające.

 

ZielonyDziennik.pl , Julian Z. Pankiewicz