Wypłata gotówki w sklepie będzie tańsza niż w bankomacie?

0
1309
views

Być może niedługo więcej zapłacimy za wypłaty z bankomatów. Ministerstwo Finansów przygotowało bowiem nowelizację do ustawy o usługach płatniczych, dzięki której właściciele sieci bankomatów będą mogli sami ustalać prowizję za wypłaty.

Kiedy zmiany wejdą w życie, pobranie pieniędzy może okazać się tańsze w sklepach, w których można skorzystać z usługi CashBack.

Co to jest CashBack?

Kiedy do bankomatu mamy za daleko lub wypłata gotówki jest zbyt droga możemy spróbować pobrać pieniądze bezpośrednio w sklepie. W wielu z nich jest to możliwe dzięki usłudze CashBack. Pozwala ona na wypłatę środków z konta lub karty kredytowej w kasie sklepu lub innego punktu obsługowego (np. stacje benzynowe, hotele, supermarkety). Aby dokonać takiej transakcji punkt musi być oznaczony specjalną naklejką, złożoną z loga organizacji płatniczej (VISA lub MasterCard) oraz napisu „CashBack”.

Usługa ta polega ona na tym, że płacąc za swoje zakupy kartą możemy poinformować sprzedawcę, że chcemy również wypłacić gotówkę. – Teoretycznie wielkość zakupów może być dowolna. Można więc kupić np. gazetę za 1,5 zł i przy okazji wypłacić 100 zł. Otrzymamy wtedy oddzielny rachunek za zakupy oraz wypłacone pieniądze. Należy jednak dodać, że w praktyce nie zawsze jest to jednak tak proste. Część sklepów akceptuje płatność kartą jedynie w przypadku dokonania zakupów za określoną kwotę np. 20 zł. W takim przypadku dokonamy wypłaty tylko jeśli zrobimy większe zakupy – mówi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander.

Ile gotówki można wypłacić w sklepie?

Jeśli znajdziemy punkt z usługą CashBack musimy pamiętać, że ma ona pewne ograniczenia. – Przede wszystkimi z takiego punktu nie wypłacimy jednorazowo więcej niż 200 zł. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by transakcji dokonać kilkukrotnie w ciągu dnia i pobrać większą kwotę. Suma wypłat nie może z kolei przekroczyć dziennego limitu wypłat gotówki jaka obowiązuje w banku, w którym mamy kartę. Ponadto za każdym razem będziemy musieli kupić coś w sklepie i opłacić samą usługę – mówi Jarosław Sadowski z firmy Expander.

Ile kosztuje wypłata przy pomocy CashBack?

Taka usługa jest z pewnością warta polecenia jeśli w pobliżu nie możemy znaleźć bankomatu lub znajduje się wyłącznie taki, z którego wypłata wiąże się z wysoką prowizją. – Zwykle koszt usługi CashBack jest bardzo niski i nie przekracza 1 zl, a wiele banków w ogóle nie pobiera za nią opłat. Dla porównania prowizja za skorzystanie z bankomatu banku, w którym nie mamy karty wynosi zwykle ok. 5 zł – mówi Jarosław Sadowski z firmy Expander. Jeśli więc potrzebujemy niedużej kwoty gotówki, a w pobliżu znajduje się jedynie bankomat obcy, to warto rozejrzeć się za sklepem przyjmującym płatności kartami.

 

Dla ZielonyDziennik.pl, zarowkamarketing.pl