Miłość, wino i romantyzm

0
1571
views

Zamawiane są na ważne uroczystości oraz na bankiety, podawane do romantycznych kolacji, są też cenionym dodatkiem do rodzinnych spotkań.

Dziś trudno wyobrazić sobie wyjątkową uroczystość bez lampki dobrego wina. Ten napój, którym zachwycali się już starożytni Grecy, stał się nieodłącznym elementem ważnych wydarzeń oraz spotkań towarzyskich. Kolacja we dwoje, zwłaszcza ta przygotowana przez mężczyznę dla swej ukochanej, bez wina obejść się nie może. 

Kult wina – kult miłości. 
Wino i romantyczny nastrój to kwestie ściśle łączące się ze sobą. Wiadomo wszak, że kilka łyków tego wyjątkowego eliksiru połączone z blaskiem świec i wytworną kolacją to najlepszy sposób na zdobycie serca ukochanej. Cóż takiego jest w winie? Skąd jego moc? 
Stereotypowo już boski nektar wiązany jest z najgorętszym uczuciem świata. Kojarzone z młodością i miłością wino w taki sposób jest traktowane w kulturze i sztuce. Filmy na stałe utrwaliły obraz zakochanych par rozkoszujących się tym napojem, o „sojuszu miłości i wina” pisał w jednym ze swych wierszy Leopold Staff, zaś Eleni obwieszczała wszem i wobec, że „miłość jak wino uderza do głowy”. Coś w tym jest, skoro od najdawniejszych czasów to właśnie wino staje się symbolem miłości i romantycznego uczucia. 

Jak przygotować taką romantyczną kolację?
Dla niektórych panów samodzielne przygotowanie kolacji dla ukochanej to żaden problem. Są przecież tacy, którzy w kuchni czują się jak ryba w wodzie. Ci, którym natura poskąpiła kulinarnych talentów, mogą ratować się drobnymi sztuczkami. W dzisiejszych czasach jedzenie można zamówić na wynos, nie brak też restauracji które oferują nie tylko posiłki, ale również staranne do nich dobrane wina z dostawą do domu. Taka sztuczka pozwoli wywrzeć piorunujące wrażenie na obiekcie westchnień, zakochanym panom zaś oszczędzi wielu strasów związanych z przygotowaniem romantycznej uczty. 

Jakie wino najlepiej nadaje się na kolację we dwoje? 
Podstawowa zasada głosi, że rodzaj wina powinien być dopasowany do serwowanych potraw. Jest jednak rozwiązanie uniwersalne. To półwytrawne wina różowe, z których świetnie podczas romantycznej kolacji może się sprawdzić Chateau Viranel Rose. Panie zachwycają się również czerwonym CinCin. Idealną receptą na romantyczną kolację są zaś dania kuchni włoskiej, szczególnie te z makaronem, podane w duecie z czerwonym, półsłodkim winem.

 

pl

Poprzedni artykułSamotne Walentynki
Następny artykułSprzedaż okien
PODZIEL SIĘ