Polacy jednak przeciwko euro

0
1276
views

Większość Polaków jest przeciwna przyjęciu euro. Wskazują na to wyniki sondażu, przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej.

Przeciwko wprowadzeniu euro było 64 procent uczestników sondażu, a za 29 procent. W ciągu ostatniego półrocza odsetek przeciwników wspólnej waluty spadł o 4 punkty procentowe i o tyle samo wzrósł odsetek zwolenników.

Osoby opowiadające się za przyjęciem euro uzasadniały to wygodą w płaceniu za granicą – 26 procent, korzyściami dla gospodarki – 21 procent i korzyściami finansowymi, w tym brakiem ryzyka kursowego – 14 procent. Przeciwnicy euro uzasadniali swoje stanowisko obawą przed podwyżkami cen – 25 procent i możliwością pogorszenia warunków życia – 10 procent.

Po 9 procent przeciwników euro twierdziło, że Polska jest zbyt biedna na przyjęcie tej waluty i że kurs wymiany będzie niekorzystny.  71 procent uczestników sondażu miało świadomość, że Polska nie spełnia obecnie kryteriów przyjęcia euro. 13 procent uważało natomiast, że nasz kraj jest gotowy do wprowadzenia wspólnej waluty.

Sondaż przeprowadzono w dniach 30 stycznia – 6 lutego na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców, liczącej 1111 osób.

Źródło: IAR