Afganistan z kieszeni podatnika

0
1340
views

Winid przedstawił sejmowej komisji spraw zagranicznych informację ministerstwa na temat sytuacji w Afganistanie.

Przytoczył również dane, z których wynika, że w roku 2012 łączne wydatki Polski na operację w Afganistanie wyniosły 502,894 mln zł, co oznaczało wydatek 1 mln 377 tys. zł dziennie. Zaznaczył, że są to wydatki zarówno wojskowe, transportowe jak i pomocowe.

Winid podkreślił, że udział Polski w operacji afgańskiej przyczynił się do wzmocnienia pozycji naszego kraju w NATO.

Wiceszef MSZ mówił też o sytuacji politycznej w Afganistanie przed wyborami prezydenckimi zaplanowanymi na 5 kwietnia 2014, którą określił jako "bardzo płynną". Obecny prezydent Hamid Karzaj, według konstytucji nie może ubiegać się o trzecią kadencję.

Winid opowiedział o trzech możliwych scenariuszach. Pierwszy przewiduje, że nowy przywódca Afganistanu zostaje wybrany w transparentny, demokratyczny sposób. Drugi zakłada zmianę systemu konstytucyjnego przez Karzaja i ubieganie się przez niego o najwyższy urząd w państwie. Trzeci mówi o przełożeniu wyborów ze względu na np. brak bezpieczeństwa.

– Dodatkowo sytuację komplikuje fakt, że nie ma jednego wiodącego kandydata, który mógłby zastąpić prezydenta Karzaja zarówno po stronie obecnej władzy jak i opozycji.

Czytaj więcej na fakty.interia.pl